Finans Teknolojileri ve Hukuk Paneli 2. Bölüm

 • 28.2.2018 tarihinde yayınlandı

  İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu ve e-ticaret ve İnternet Hukuku Derneğince ortaklaşa düzenlenen Finans Teknolojileri ve Hukuk Konferansı 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 13.30’da İstanbul Barosu Konferans Salonunda yapıldı. Konferans İnteraktif bir biçimde gerçekleştirildi.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkan yardımcısı Av. Şebnem Ahi teknolojik gelişmelerin sürekli artan bir eğilim göstermesinin bilişim hukukunda yeni açılımlara neden olduğunu söyledi. Bilişim Hukuku Komisyonu olarak, bilişim konularına farklı açılardan bakarak ele almak istediklerini, yeniliklere her zaman açık olduklarını belirten Ahi, bugünkü konferansta da finans teknolojilerine ağırlık verileceğini bildirdi.

  Açılış konuşmasından sonra konferansa geçildi.

  Girişimci - Dijital İnovasyon Danışmanı Ali Erhan Tamer, Bilişim Hukuku Komisyonunca geçen hafta yapılan toplantıda ele alınan ‘Yapay Zekâ’ konusuna göndereme yaparak yapay zekânın finansal alanında kullanımına ilişkin bilgilendirme yaptı.

  Kalkınma Ekonomisi Uzmanı - Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, “Fintech ve Gelecek” konulu bir konuşma yaptı.

  “Blockchain 101” Kitabının yazarı Ahmet Usta, Kripto Paralar, Dijital Cüzdanlar ve Siber Güvenlik gibi merak uyandıran konulara değindi.

  Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Tevetoğlu’nun konusu gündemde sürekli tartışılan ve konuşulan bir konu: ”Yeni Bir Sermaye Unsuru Olarak Kriptopara ve Bitcoın”.

  İkinci bölümün perdesini Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Volkan Dülger açtı. Dülger, “Blockchain Teknolojisi ve Hukuksal Kullanım Alanlarını” anlattı. 

  İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Mehmet Ali Koksal, “Kişisel Veriler ve Sosyal Medya Üzerinden Finansal Skorlama”, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Sertel Şıracı, “Finans Sektöründe Bot ve Chatbot Kullanımı”, Startuphukuku.com Kurucusu Stj. Av. E. Mümtaz Hacıpaşaoğlu, “Kitle Fonlama Platformları, Ico'lar ve Yasal Statüsü”, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Üyesi Stj. Av. Umut Zorer, “Fıntech ve Akıllı Sözleşmeler” konularını ele aldılar.

İlgili Videolar