Lojistikte Son Gelişmeler 1.Bölüm

 • 28.2.2018 tarihinde yayınlandı

  İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Lojistikte Son Gelişmeler’ konulu panel, 17 Ocak 2018 Çarşamba günü İstanbul Barosu Konferans Salonunda gerçekleşti.

  Panelin açılışında konuşan Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Egemen Gürsel Ankaralı, meslek sorunlarını dile getiren geniş bir alanda çalışma yaptıklarını, ele alınan konularla günceli yakalamaya çalıştıklarını söyledi.

  Bu panelde ele alınacak ordino ve yönetmelik konusunun güncel bir konu olduğunu belirten Ankaralı, ordino ve Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik taslağı hakkında kısa bilgi verdi.

  İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonunun başarılı çalışmalar yaptığını, sektörün paydaşı olarak lojistik ve taşıma sorunlarına çözüm arayışlarını sürdürdüğünü bildirdi. Panelde ele alınacak konunun Kasım ayında gündeme düştüğünü anımsatan Durakoğlu, ordinonun hukuksal niteliği, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik taslağındaki yeni değişikliklerin ve getirdiği sorunların konunun uzmanlarınca tartışılacağını belirtti.

  Açılış konuşmasında dernek hakkında bilgi veren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, derneğin taşıma ve lojistik sektörünün tüm kesimlerini temsil ettiğini söyledi. Lojistik konusunu iyi bildiklerini belirten Eldener, teknik düzeyde çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

  Daha sonra panele geçildi. Paneli UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin yönetti.

  İlk sözü Türk Ticaret Kanununu hazırlayan komisyonun üyesi Prof. Dr. Kerim Atamer aldı. Atamer sunumunda, ordinonun tanımını yaptı, hukuksal alt yapısı hakkında bilgi verdi. Taşıyanın borcu, hukuki ve fiili açıdan teslim konularına da değinen Atamer, Bakanlıkça hazırlanan Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik Taslağı hakkında açıklamalarda bulundu ve eleştiriler getirdi.

  KÜDENFOR Danışma Kurulu Üyesi, Armatörler Birliği Akademik Komisyon Danışma Kurulu Üyesi, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Danışmanı Harun Şişmanyazıcı yaptığı sunumda, Deniz Taşımacılığında Delivery Order Türleri, Türkiye’deki uygulama ve sorunlarını ele aldı.

  Panelin son konuşmacısı UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, taşımacılık ve lojistik uygulamaları konusunda açıklamalarda bulundu. Eldener, dünyadaki ordino ve Taşıma İşleri Organizatörleri ile ilgili uygulamalardan da örnekler verdi.

  Sunumların tamamlanmasından sonra soru cevap bölümüne geçildi.

İlgili Videolar