Daha Önce Başka Bir Baroda ya da Bizde Kaydı Silinmiş Olup Baromuza Yeniden Kayıt Başvurusunda Bulunanlar için İstenen Evraklar

LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ;

 

Tarafınızdan talep edilen belgelere ek olarak; kaydınızın silik olduğu dönemde avukatlık ile birleşmeyen herhangi bir resmi görevde bulunulmuş ise çalıştığınız kurumdan, Baro tarafından yazışma yapılarak görev yaptığınız süre içindeki sicil özetiniz istenmekte olupayrıca Ohâl nedeniyle Ankara, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları ve görevde bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Başsavcılığı ile de yazışma yapılarak, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) mensupluğu iddiası ile ceza soruşturması yapılıp yapılmadığının ve Ohal KHK’ları kapsamında görevinize son verilip verilmediğinin bildirilmesi istenilmektedir. 

 

Ayrıca istem dilekçesinde bilgisi paylaşılan beş avukattan belirttiğiniz biri,  Avukatlık Kanunu’nun 19. Md gereği adayın avukatlık için gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığı ve avukatlıkla birleşmeyen bir işle uğraşıp uğraşılmadığını araştırarak bir rapor düzenlemek üzere, görevlendirilir ve yazılı cevabın Avukat tarafından Baromuza ulaştırılması beklenir.

 

Başvurunuz ilgili tüm cevaplar, Baromuza ulaştıktan sonra Baro Yönetimi için gündeme alınacak olup,  verilecek karar sonrasında onay için Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı’na başvurunuz gönderilecektir.

 

EKSİK BELGELERLE YAPILAN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

 

İstanbul Barosu Yardımlaşma Sandığına üye olmak isteyenler ise Muhasebe Servisine 2024 yılı için 757,86- TL. Ödeyerek üye olabilirler. Konu hakkında Baro Muhasebe servisinden bilgi alınabilir.

 

İSTENEN BELGELER

AÇIKLAMALAR

1- 3.295.48-TL. Aidat, Duhuliye ve  Matbua Ve Sair bedeli

Vakıfbank İstanbul Adalet Sarayı Hesabı (Alıcı adı İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI). IBAN NO:TR17 0001 5001 5800 7300 7886 38. e-dekont çıktısı kabul edilir.

0-5 yıl kıdeme sahip Avukatlar 1.773,74.-TL, daha  önce  baromuza  kayıtlı  avukatların 1.773,74.-TL, yine  daha  önce baromuza kayıtlı olup  aktif kurum avukatı  olanların ise 1.012,88.-TL. Baromuz üyesi olmayan aktif kurum avukatlarının ise 2.534,62.-TL, ödemesi gerekmektedir.

Ayrıca kurum avukatı olduğunuza dair yazı istenmektedir.

2- 250.00.-TL. TBB Kimlik Ücreti

Halk Bankası Ankara-Yenişehir TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ hesabı (alıcı adı T.BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI İKTİSADİ İŞLETMESİ). 
Ödeme yaparken açıklama kısmına İstanbul barosu kimlik ücreti yazılması gerekmektedir.  

IBAN: TR20 0001 2009 2120 0016 0000 98. e-dekont çıktısı kabul edilir.

3- 700,95.-TL. Damga Vergisi

Herhangi bir Vergi Dairesine 9047 vergi kodu ile yatırılacak.(Makbuz asılları başvuru sırasında teslim edilmek zorundadır)

4- İstem Dilekçesi

1 adet istenmektedir. Ekte verilmiştir.

5- Beyan Dilekçesi

1 adet istenmektedir. Ekte verilmiştir.

6- Levha  Adres Beyanı

1 adet istenmektedir. Ekte verilmiştir.

7- Takdim Belgesi

1 adet istenmektedir. Ekte verilmiştir. Belgeye fotoğraf yapıştırılarak tarafınızdan belirleyeceğiniz, Baromuza aktif olarak kayıtlı olan 2 avukat tarafından fotoğrafın üzerine gelecek şekilde de olmak kaydıyla imzalatılması gerekmektedir.
İmza atacak avukatlar için 5 yıl kıdem şartı aranmamaktadır.

8- TBB Resmi Kimlik Başvuru Formu

1 adet istenmektedir. Ekte verilmiştir.

9- Nüfus Cüzdan Fotokopisi

1 adet istenmektedir. Ehliyet kabul EDİLMEMEKTEDİR. Türk vatandaşlığından çıkıp mavi karta sahip olanlardan 1 adet noter onaylı suret aslı istenmektedir.

10- Sabıka Kaydı

1 adet arşiv kayıtlı istenmektedir. Lütfen aldığınız belgede nüfus bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz. E-devletten alınan sabıka kaydı kabul EDİLMEMEKTEDİR. Adliye ya da Kaymakamlıklardan alınabilir.

ÖNEMLİ: Nüfus bilgilerinde evlilik-boşanma, isim-soyisim, doğum tarihi, anne-baba adı gibi vs. nedenlerle değişiklik olanlar için; güncel bilgilerinizle alınan sabıka kaydınıza ek olarak, değişiklik öncesi nüfus bilgilerinize göre de olacak şekilde adliyeden alınabilen arşiv kayıtlı sabıka kaydı istenmektedir.

11- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

1 adet istenmektedir. Aile bilgileri ve geçmiş olayları içerdiği şekilde nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınabilir.

12- İkametgah veya Yerleşim Yeri Belgesi

1 adet istenmektedir. Sadece İstanbul İkametgâhı kabul edilirE-devletten alınabilir
 

13- Sağlık Raporu 1 adet istenmektedir. Resmi tabipliklerin herhangi birinden alınacak doktor raporu.

14- 4.5x6 cm ebadında vesikalık fotoğraf

3 adet avukat cübbeli, özellikle arka fon beyaz olarak, düz cepheden  ve dişlerinizin görünmeyeceği şekilde, renkli, erkekler için kravatlı olarak çekilmesi istenen  fotoğraf.

15- Sgk Dökümü

1 adet istenmektedir.Ssk-4a, Bağ-Kur-4b ve Emekli Sandığı-4c- kurumlarına ait başvuru yaptığınız tarih itibariyle tescil kaydı tespiti bölümünden alınacak olan, aktif olarak kaydınızın olup olmadığını gösterir belge. Herhangi bir sgk müdürlüğünden veya https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kayit-belgesi-sorgulama linkinden alınabilir.

Kurumların herhangi birinde geçmişe ait kaydınız varsa hizmet dökümü alınması gerekmektedir.
 

Son Güncellenme Tarihi: 09.02.2024

Yükleniyor...