HABERLER
  • Son Güncelleme : 12.12.2014 12:40
  • Haber Giriş : 11.12.2014 16:40
  • Etkinlik : 03.12.2013

Türkiye’De Kadın Hakları Paneli

Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 3 Aralık 2014 tarihinde, İstanbul Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Süreyya TURAN ın katılımıyla ‘’Türkiye’ de Kadın Hakları Paneli’’ isimli etkinlik yapılmıştır. Fakülte öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programı, açılış konuşmasını organizasyon başkanı Atakan KARATAŞ yaparak başlatmıştır.

Av. Süreyya TURAN, Türk kadın haklarının gelişim evrelerini, Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerinin kadınlara sağladığı haklar konusuna değinilerek, günümüzde Türk kadınına sağlanan hakları ve bu hakların uygulanabilirliğini anlatmıştır. TURAN Cumhuriyet döneminde Türk kadınına Avrupa ülkelerindeki  daha ileri haklar verildiğini, ancak bu hakların yasalarda  olmasının yeterli olmadığını, kadınların haklarını bilmelerinin ve bu hakları kullanma konusunda kararlı ve bilinçli olmaları gerektiğini bunun  yolunun da eğitim olduğunu söyledi. Soru - cevap şeklinde kadın haklarıyla ilgili fakülte öğrencileriyle değerli tecrübelerini ve bilgilerini paylaşan Av. Süreyya TURAN’ a Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabahat Binnur ÇELİK teşekkür belgesini takdim edip, bu güzel program için teşekkür dileklerini iletmiştir.

İkinci Oturumuna, ‘’Toplumda Türk Kadınının Yeri ve Sahip Olduğu Hakları’’ konulu görselle başlanılmış olan panel, fakülte öğrencilerinden Sibel CANTÜRK’ ün ‘’Türkiye’ de Kadın Hakları ve Kadına Şiddetin Önlenmesi’’ konulu konuşmasıyla devam etmiştir. Panel, Prof. Dr. Sabahat Binnur ÇELİK’ in ‘’Kadın Haklarına Genel Bakış’’ konuşması ve Atakan KARATAŞ’ ın kapanış konuşması ile son bulmuştur.

Organizasyonu düzenleyen ekipte yer alan Atakan KARATAŞ, Buse BAŞAK, Ümmühan İNCE, Burak Kadir AYKUL, Sabuhi RAHİMOV ve Beykent Üniversitesine ‘’ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’’ kapsamında düzenledikleri bu güzel ve bilgilendirici program için teşekkür ederiz.

YAZDIR
Yükleniyor...