HABERLER
  • Son Güncelleme : 27.02.2009 14:00
  • Haber Giriş : 27.02.2009 13:54
  • Etkinlik : 27.02.2009

Basın Açıklaması

26 Şubat 1992’ de Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Hocalı köyüne karşı Ermeni birliklerince gerçekleştirilen saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 613 Azeri Türk’ ü katledildi. 

Taşnak Partisi liderlerinden Robert Koçaryan’ ın komuta ettiği Ermeni birliklerince gerçekleştirilen katliamla bölgenin Azeri Türklerinden arındırılması amaçlanmıştır. Bu insanlık suçunun baş sorumlusu Koçaryan 20 Mart 1996’ da Başbakan, 30 Mart 1998’ de Devlet Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Ermeni birlikleri ve Taşnak çetelerince düzenlenen saldırılar, etnik arındırma amaçlı katliamlar sonucunda Azerbaycan’ın % 20 si Ermenistan’ ın tarafından işgal edilmiştir. Bu işgalle evlerinden, yurtlarından kovulan 1,5 milyonun üzerindeki Azerbaycan Türk’ ü 17 yıldır tren vagonlarında, çadırlarda, barakalarda yaşam savaşı vermekte, yuvalarına döneceği günü beklemektedirler.

Bölgeye gönderilen AGİK Heyeti’ nin 28 Şubat 1992 tarihli raporu bu zorbaca saldırı ve katliamı egemen bir devletin toprağının işgali olarak tanımlamış, uluslararası hukuk ve AGİK ilkelerinin kabul edilemez biçimde ihlal edildiğini vurgulamıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 29 Temmuz 1993’ de “ Ermenistan’ın uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan saldırgan ve yayılmacı tutumunu kınayan” bir karar almıştır. Agit Minsk Grubu 1996’ da Ermenistan’ ı kınamış, Azerbaycan’ ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini istemiştir. Avrupa konseyi Parlamenterler Meclisi siyasi İşler Komisyonu tarafından Ermenistan’ ın işgalci tavrıyla ilgili olarak hazırlanan raporda; “ Askeri eylem ve yaygın etnik düşmanlıklar, farklı etniklerin kovulmasına ve sonuçta mono-etnik bölgeler oluşturulmasına neden olmaktadır. Bu durum etnik temizlik kavramına benzemektedir” denilmektedir.

Ermenistan’ ın uluslararası hukuku, insan haklarına ilişkin evrensel değerleri çiğneyerek, BM Soykırım Sözleşmesi tanımına uyan bir etnik temizlik sonucunda el koyduğu Azerbaycan topraklarındaki işgali halen sürmektedir.  Uluslararası camianın bu konudaki uyarılarını da önemsemediğini her fırsatta sergilemektedir.

İstanbul Barosu, 26 Şubat 1992 Hocalı katliamının 17. yılında Ermenistan’ ın Azerbaycan topraklarındaki hukuk dışı işgaline bir an önce son vererek, halklar arası düşmanlığa yol açacak davranışlardan vazgeçmesi ve barışa katkı vermesi çağrısında bulunduğunu kamuoyuna saygıyla duyurur.

YAZDIR
Yükleniyor...