HABERLER
  • Son Güncelleme : 16.07.2024 21:27
  • Haber Giriş : 05.07.2024 11:56
  • Etkinlik : 05.07.2024

Avukat, dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR. Meslektaşımıza yapılan saldırıyı LANETLİYORUZ.

04.07.2024 tarihinde Şanlıurfa Barosu mensubu meslektaşımız Av. Sibel ÖNCEL, Davalı vekili olduğu bir dosya sebebiyle Üsküdar İlçesinde şüpheli davacı asil şüpheli O.O. tarafından saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştır. Akabinde merkezimiz tarafından meslektaşımıza ifade sırasında destek verilmiş, kamera kayıtları temin ettirilmiş ve şüpheli yakalanmıştır.Şüpheli şahıs mevcutlu şekilde bugün yani 05.07.2024 tarihinde savcılığa sevk edilmiştir. Süreç Merkezimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir.

Avukata yönelen saldırıyı şiddetle lanetliyoruz.

Avukatlık görevinden dolayı meslektaşlarımıza yönelen saldırılar endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Avukat, vekil veya müdafi olarak takip ettiği işlerde müvekkili ile özdeşleştirilemez.

Avukatların Rolüne Dair Temel Prensiplerin (Havana Kuralları) 18. Maddesinde “Avukatlar Görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler” denilerek bu husus uluslararası belgelerde de güvence altına alınmıştır.

Avukatlar, kanunlar çerçevesinde sadece hukukun yüklediği görevleri gereğini yerine getirmektedir.

Avukat, yargı görevi yapar ve yargının kurucu unsurlarındandır. Avukat, kutsal savunma hakkını ve makamını temsil eder.

Avukat, dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR.

Avukata karşı her türlü saldırı doğrudan yargıya ve yurttaşa saldırıdır. Avukat, yurttaşın sesidir. Bu sesi kesmeye çalışanlara taviz verilemez, verilmemelidir!

Avukat ancak Avukatlık mesleğine ve hukuka saygılı bir devlette ve toplumda mesleğini gereği gibi ifa edebilir. Yaşam hakkına, vücut bütünlüğüne, kişiliğine ve mesleki kimliğine yönelik saldırılara karşı sürekli savunma halinde olan Avukatların bu baskıdan ve kuşatmadan kurtuluşu ancak mesleki dayanışma ve omuz omuza mücadele ile mümkün olacaktır.

Gelinen noktada Avukatlar mesleklerini özgürce ifa edebilmesi mümkün değildir. Avukat tehlikedeyse yurttaş tehlikededir.
Meslektaşımızla dayanışma içinde hukuki süreci takip edeceğimizi, meslektaşımızın yanında olduğumuzu, şiddetin ve baskının Avukatları yıldırmayacağını, Avukatların görevlerini yapmaktan geri durdurmayacağını, şiddete teslim olmayacağımızı ve şüphelinin gereken koruma tedbirini ve cezayı alması için süreci sonuna kadar takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

İSTANBUL BAROSU AVUKAT HAKLARI MERKEZİ

YAZDIR
Yükleniyor...