HABERLER
  • Son Güncelleme : 10.06.2024 15:38
  • Haber Giriş : 05.06.2024 21:27
  • Etkinlik : 05.06.2024

Bağcılar'da Çocuklara Cinsel İstismar Davasında Karar Açıklandı

Bağcılar'da su satıcısı sanığın süngerli oda yaparak birden fazla çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar, hürriyeti tahdit ve müstehcen yayınların üretiminde çocuk kullanmakla ilgili açılan kamu davasının duruşması 04.06.2024 tarihinde GİZLİ (kapalı) yapıldı. Yargılama sonucu karara çıkan davada sanık hakkında neticeten toplam 293 yıl 6 ay hapis, 1.687.000,00-TL adli paracezasına hükmedildi. İndirim uygulanmadı. Ceza tayininde alt sınırdan uzaklaşıldı, üst sınırdan ceza verildi.

Duruşmaya gözlemci sıfatıyla İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Birsen Baş Topaloğlu, Çocuk Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Çağla Gül Bulut ve Av. Aslı Seven katılmış, Av. Selin Kılıç, Av. Eren Kutluk, Av. İdil Karaduman, Av. Tuba Türközmen, Av. Aleyna Gençtürk duruşmada destek olmuşlardır.

Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Birsen Baş Topaloğlu, kararın ardından yaptığı açıklamada "Kadınlara ve 18 yaşından küçük kız cocuklarına yönelik şiddet davalarında adil yargılamanın sağlanması ve sanıkların hakettikleri caydırıcı cezaların alınması için merkezimizin davaları takibi ve şiddetle mücadelesi devam edecektir" dedi.

Çocuk Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Çağla Gül Bulut da yaptığı açıklamada "Hiçbir çocuğun istismara uğramaması, etkin soruşturma ve kovuşturmaların yapılması, çocukların hak ihlallerine uğramaması için mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
Yükleniyor...