HABERLER
  • Son Güncelleme : 05.06.2024 23:09
  • Haber Giriş : 04.06.2024 17:52
  • Etkinlik : 31.05.2024

Müdafilik Görevi Nedeniyle Avukata Yapılan Saldırı Kabul Edilemez, Şiddetle Kınıyoruz!

Baromuz üyesi Av. Prof. Dr. Ersan ŞEN’ e, 31.05.2024 günü Nizip Adliyesi'nde müdafi sıfatıyla katıldığı duruşmada ve duruşma sonrasında sözlü ve fiili saldırı gerçekleştirilmiştir. Mesleğini icra etmesi nedeniyle Avukata yönelen saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Avukatlık görevinden dolayı meslektaşlarımıza yönelen saldırılar endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Avukat, vekil veya müdafi olarak takip ettiği işlerde mağdur/suçtan zarar gören veya şüpheli/sanıkla özdeşleştirilemez.

Avukatların Rolüne Dair Temel Prensiplerin (Havana Kuralları) 18. Maddesinde “Avukatlar Görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler” denilerek bu husus uluslararası belgelerde de güvence altına alınmıştır.

Avukatlar, kanunlar çerçevesinde sadece hukukun yüklediği görevleri gereğini yerine getirmektedir.

Avukat, yargı görevi yapar ve yargının kurucu unsurlarındandır. Avukat, kutsal savunma hakkını ve makamını temsil eder.

Avukatın görevini bağımsız bir şekilde icra edebilmesi için görevini yaparken engellerle karşılaşması savunma hakkının ve adil yargılama hakkını ihlalidir.

Avukat, dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR.

Meslektaşımızla dayanışma içinde süreci takip edeceğimizi,  baskı ve engellemelerin Avukatları yıldırmayacağını, Avukatların görevlerini yapmaktan geri durdurmayacağını kamuoyuna duyururuz.

İSTANBUL BAROSU

 

YAZDIR
Yükleniyor...