HABERLER
  • Son Güncelleme : 16.05.2024 19:39
  • Haber Giriş : 28.04.2024 16:54
  • Etkinlik : 27.04.2024

Binlerce Meslektaşımızla “Avukat İçin de Adalet” İçin Ankara’da Bir Araya Geldik

Barolar ve TBB öncülüğünde binlerce meslektaşımız 27 Nisan günü “Büyük Savunma Mitingi” için Ankara Anıtpark’ta toplanarak “Avukat İçin de Adalet” istedi.

İstanbul Barosu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Barolara üye meslektaşlarımız, Türkiye Barolar Birliği (TBB) önünde toplandı.

Yürüyüş kortejinin oluşturulmasından sonra binlerce avukat, “Savunma Susmadı Susmayacak”, “Çoklu Baroya Hayır”, “Temsilde Adalet”, “Avukata Dokunma”, “Avukat Yaşarsa Adalet Yaşar”, “Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat”, “Angaryaya Hayır”, “Emeğimizin Hakkını Savunuyoruz”, “CMK ve Adli Yardım Ücretleri KDV’den Muaf Olsun”, “Avukata Şiddete Hayır”, “Güçlü Baro Güçlü Avukat”, “Bağımsız Yargı”, éAvukatların Tarih Boyunca Ne Köleleri Oldu Ne De Efendileri…” yazılı pankart ve dövizler ile sloganlarla birlikte TBB önünden mitingin yapılacağı belirlenen Anıtpark’a yürüdü.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Yönetim, Disiplin ve Denetim  Kurulu Üyeleri, Merkez ve Komisyon Yürütme Kurulu ve üyeleri, TBB İstanbul Barosu Delegeleri ve meslektaşlarımız da coşkulu ve kalabalık kortejiyle “Bağımsız Yargı”, “Hukuk Devletine Saygı” yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde miting alanına yürüdü.

Baroların, hukuk örgütlerinin ve mitinge destek veren hukukçu milletvekillerinin isimlerinin anons edilmesinin ve miting alanına giriş yapmasından sonra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ebediyete intikal etmiş tüm meslektaşlarımız için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Mitingde ilk söz, genç avukatlara verildi. 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan Genç Avukatlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi, Yozgat Barosu’ndan Av. Sevde Nazlıcan Topçu ve Van Barosu’ndan Av. Mehmet Salih Coşkun tarafından, bütün genç avukatları temsilen okundu.
 “Bizler, genç avukatlar olarak, mesleğimizde yaşadığımız ekonomik sorunların çözümü için öncelikle halkın refah seviyesinin artırılarak, genç meslektaşın kaygısını geçim kaygısından çıkarıp doğrudan müvekkilin hak arama özgürlüğüne odaklanmasına neden olacağının bilincindeyiz” denilen bildirgede, genç avukatların açlık sınırının dahi altında bir gelir seviyesinde hayatlarını idame ettirmeye çalıştıkları belirtildi. Bildirgede talepler tek tek sıralandı ve “Genç avukatlar olarak mesleki sorunlarımızın çözümüne ulaşmak adına hiçbir zaman susmadık, susmayacağız” ifadeleri yer aldı.

TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, yaptığı konuşmada “Biz avukatız; adaletten başka kimsesi olmayan herkes için, istismara uğrayan çocuklar için, çocuk işçiler için, emeği sömürülen yurttaşlarımız için, kitlesel bir cinnet hâlinin hedefi olan kadınlar için, kurutulmuş göller ve kesilen zeytinlikler için, doğa için, hayvanlar için ve kısaca, hukukun tesisinden başka hiçbir ihtimali olmayan herkes için vekiliz ve 'vekaleten' buradayız” dedi.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI SARAÇ: “AVUKATIN HAKLARINA SALDIRMAK YURTTAŞIN HAKLARINI YOK SAYMAKTIR!”

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, yaptığı konuşmada “Savunmanın sorunlarının çözülmediği bir ortamda adil yargılamadan söz edilemez. Avukatlık mesleğinin güçlendirilmesi aynı zamanda hak arama özgürlüğünün ve yurttaşın savunma hakkının güçlendirilmesidir. Mesleğimizi yapabilmek için büyük bedeller ödüyoruz. Canımızdan oluyoruz. Ama şiddete karşı avukatı koruyan tedbirler alınmıyor. Ülkemiz hukuk devletinden hızla uzaklaşıyor AYM kararlarına uyulmuyor, İstanbul Barosu üyesi Avukat Can Atalay hala cezaevinde tutuluyor” dedi.

‘Yargı bağımsız ve adil olmalıdır. Gerçek adaletin temelinde güçlü ve etkili savunma vardır. Hakka ulaşmayı etkin savunma sağlar. Avukat savunmanın temsilcisidir. Avukatın haklarına saldırmak yurttaşın haklarını yok saymaktır’ diten Saraç, “Bizler yurttaşların savunma hakkını savunduk ve savunmaya devam ediyoruz. Savunma hakkının güçlü şekilde savunulması güçlü avukatı gerektirir. Stajyer avukatlar için ekonomik güvence istiyoruz. CMK tarifeleri arttırılmalı, Adli Yardım ödemeleri geciktirilmeden yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

2020 yılında getirilen düzenlemelerle çoklu Baroya geçildiğini hatırlatan Saraç, şöyle devam etti:
“Amaç iktidara yakın uyumlu Baroların oluşmasıydı. Bu girişim meslektaşlarımız ve Barolarımızın ciddi muhalefeti ile karşılaştı. Numaralı baroların üye sayılarının artmaması da Baroların ve mesleğin bağımsız olma özelliğini anlamayanlara tarihi bir ders olmuştur!
Ancak Temsilde adaletsizlik sürmektedir! Avukatlar arasında bir baroda 10 kişi bir kişiyi temsil ederken diğerinde 1 delegenin 5 bin kişiyi temsil ettiği adaletsiz durum yaratılmıştır.
Adaleti, eşitliği savunan Barolarımızda avukatların temsilinde eşitsizlik yaratılmıştır.
Muhalif gördüğü Baroların etkinliğini azaltmak amacı ilegetirilen düzenleme sonucunda temsilde adaletsizlik halen sürmektedir. Baromuz, bugün 349 olan TBB Genel Kurul delege sayısının sadece 15’i ile temsil edilmektedir.2020 yılındaki değişiklikler derhal geri alınmalıdır!”

“HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SESİ OLMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Baroların doğrudan Meclise yasa önerisi verebilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Av. Filiz Saraç, “Bugün, yaşanan bütün zorluklara, yurttaşın hak arama özgürlüğünün sesi olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Savunma, yargının kurucu unsurlarından biridir! Hukukun üstünlüğü ortak paydasında omuz omuza vererek; özgür savunmanın ve adil yargılanma hakkının tartışma konusu olmadığı, herkesin hukuk güvenliğine sahip olduğu bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.
Bugün kadın erkek tüm meslektaşlarımızla bizlere aynı mesleği yapabilmenin onurunu yaşatan ve bu alanda hep birlikte sesimizi yükseltme imkanını sunan Atamızın ilke ve devrimlerinden, Cumhuriyet’in değerlerinden ayrılmayacağız” dedi.

Mitingde; Ankara Barosu Başkanı Av. Mustafa Köroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, Kahramanmaraş Barosu Başkanı Av. M. Burak Gül, Malatya Barosu Başkanı Av. Onur Demez de birer konuşma yaptılar.

Sunumunu Av. Ceren Altuntaş’ın yaptığı Büyük Savunma Mitingi sahnede toplu fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

 

YAZDIR
Yükleniyor...