HABERLER
  • Son Güncelleme : 06.04.2024 21:39
  • Haber Giriş : 29.03.2024 16:20
  • Etkinlik : 05.04.2024

Avukatlık Mesleğinin Bugünü ve Yarını Konuşuldu

İstanbul Barosu’nun 146. yılı da olan 5 Nisan Avukatlar Günü’nde İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda “Avukatlar Günü Sempozyumu” düzenlendi.
6 oturum olarak düzenlenen ve Avukatlık mesleğinin bugünü ve yarının konuşulduğu sempozyumun açılış konuşmasını İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç yaptı.
Saraç, konuşmasına “Cumhuriyet değerlerinin, Laik sosyal hukuk devletinin yılmaz savunucusu İstanbul Baromuz bugün 146 yaşında. İstanbul Barosu ilk Genel Kurulu’nu 5 Nisan 1878 tarihinde gerçekleştirmiştir. Baromuz Cumhuriyetimizin sarsılmaz kalesi olmaya devam edecektir. Öncelikle Hak mücadelesine emek vermiş, bağımsız savunmayı temsil eden tüm avukat meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum” diyerek başladı.

Başkan Saraç, konuşmasına şöyle devam etti:
“Önümüze çıkarılan tüm engellere rağmen, ülkemizde yaşanan hukuksuzluklara laik cumhuriyetimizi, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü de savunmaya devam edeceğiz.
Baromuz temsil ettiğimiz avukatların gücü ile, toplum için memleket için hukuk devleti için mücadelesi toplumdaki saygın yerini almıştır. Hangi dönemde nerden ve kimden gelirse gelsin korkmamış, sözünü söylemiştir. İşte bu çizginin ve bu tarihin temsilcisi olan bizler Cumhuriyetin 100. yılının ardından aldığımız güçle tekrar haykırıyoruz. İstanbul Barosu Laik Cumhuriyetin değerlerinin yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir. İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın gibi demokrasi tarihine geçen Başkanlarından aldığı güçle, üyesi avukatlarından aldığı güçle yaşanan bütün hukuksuzlara karşı çıkmaya, hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü, adil yargılanmayı, kadını, çocuğu, çevreyi, hakkın olduğu her yerde varolmayı sürdürecektir.
146 yıllık büyük bir çınar olan Baromuz sadece bir meslek örgütünden ibaret olmamıştır. Her dönemde nereden, kimden, nereden gelirse gelsin, haksız, hukuksuz, adil olmayan yargılamaların karşısında durmuştur.
Gücünü bağımsız savunmanın avukatların gücünden ve köklü tarihinden toplumdaki sarsılmaz yerinden alan Baromuz ve onun üyesi bağımsız savunmayı temsil avukatlar tüm tarihi boyunca olduğu gibi efendileri olmadan görevlerini yapmaya devam edeceklerdir.”
Sempozyum, Başkan Saraç’ın konuşmasının ardından oturumlarla devam etti.
“HUKUK EĞİTİMİ VE DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ” başlıklı 1. Oturumun başkanlığını İstanbul Barosu Sayman Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bahar Güldaş yaptı. MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Av. Prof. Dr. Havva Karagöz, İstanbul Barosu Denetleme Kurulu Üyesi, Dış İlişkiler Merkezi Sözcüsü Av. Dr. Yusufcan Delipınar’ın konuşmacı olarak yer aldığı oturum sunumların ardından soru ve cevaplarla tamamlandı.

Başkanlığını İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Doç. Dr. Ahmet Ayar’ın yaptığı “AVUKATLIK STAJI SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” başlıklı 2. Oturumda; İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi (SEM) Yürütme Kurulu Başkanı Av. Özlem Aksungar ve İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi (SEM) Yürütme Kurulu Üyesi Stj. Av. Arda Çiftçi sunumlarını gerçekleştirdiler. Ardından soru ve cevaplarla oturum son buldu.
“DİJİTAL ÇAĞDA AVUKATLIK ve REKLAM YASAKLARI” konulu 3. Oturumun başkanlığını İstanbul Barosu Meslek Sorunları Komisyonu Sözcüsü Av. Emin Ersin Özdek yaptı. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hüseyin Köprülü, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi (AHM) Sözcüsü Av. Burak Kahan Kaya’nın konuşmacı olduğu oturum sunumların ardından soru ve cevaplarla tamamlandı.

4.  Oturumda “AVUKATIN SAVUNMADAKİ ROLÜ” konuşuldu.
Oturum Başkanlığını İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Burcu Öztoprak Alsulu’nun yaptığı oturumun konuşmacıları; İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız ve İstanbul Barosu Önceki Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Av. Prof. Dr. Fatih Selami Mahmutoğlu oldu. Gerçekleştirilen sunumlardan sonra soru ve cevaplarla oturum son buldu.

“AVUKATLIK ÇALIŞMA MODELLERİ VE AVUKATLIĞIN GELECEĞİ” başlıklı 5. Oturumun Başkanlığını İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bahar Ünlüer Öztürk yaptı.

Konuşmacılar; Av. Hikmet Koyuncuoğlu, İstanbul Barosu Genç Avukatlar Merkezi (GAM) Yürütme Kurulu Üyesi Av. Fatih Özdemir, İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Komisyonu Sekreteri Av. Bilge Çarpıcı ve İstanbul Barosu Kurum ve Kamu Avukatları Komisyonu Üyesi Av. Gülsüm Öztürk sunumlarını gerçekleştirdiler.

“İTALYA’DA AVUKATLIKTA UZMANLAŞMA, AVUKATLARIN BİRLİKTE ÇALIŞMA MODELLERİ” konulu sempozyumun 6. ve son oturumu İngilizce olarak gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığını İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sinan Naipoğlu’nun yaptığı oturumda Milano Barosu Genel Sekreteri Av. Marco Accolla konuştu.

YAZDIR
Yükleniyor...