HABERLER
  • Son Güncelleme : 22.11.2023 20:25
  • Haber Giriş : 20.11.2023 17:05
  • Etkinlik : 20.11.2023

İstanbul Barosu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Çocuklar İçin Önemli Anlaşma

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çok anlamlı ve önemli bir işbirliği protokolüne imza attı.

Spor İstanbul’un merkez binasında gerçekleştirilen imza töreninde protokolü İstanbul Barosu adına Yönetim Kurulu Üyesi Av. Doç. Dr. Ahmet Ayar, Spor İstanbul adına ise Genel Müdür Renay Onur imzaladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Spor İstanbul yöneticileri de törene katıldı.

Protokolün imzalanması sırasında konuşan İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Doç. Dr. Ahmet Ayar “Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu çocuklardan oluşuyor. Bu yüzden çocuk hakları bilincini oluşturmak, her kurumda ciddi anlamda önemli. Bu işbirliği için çok heyecanlıyız. Uzun vadede, istikrarlı bir şekilde ve ısrar ederek, üzerinde durmak lazım. Bu işbirliğinden ötürü çok mutluyuz” diye konuştu.
Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur da “Çocuk hakları konusunun, eğitmenlerimizden başlayarak, kurum kültürüne olabildiğince nüfuz etmesini istiyoruz. Spor İstanbul sayısal olarak baktığınızda; yıl içerisinde 150-200 bin çocukla eğitmenlerimiz, öğretmen-öğrenci ilişkisi kuruyor. O yüzden bu işbirliğinin İstanbul Barosu ile başlamış olması da bizim için çok iyi bir gelişme.” diye konuştu.

Yapılan protokol gereği Spor İstanbul yöneticilerine ve eğitmenlerine İstanbul Barosu avukatları eğitim verecek.

Spor İstanbul, çocuk hakları koruma politikası oluşturan ilk ve sayılı kurumların başında geliyor. Kurumda çocuk hakları konusunda birinci ve ikinci seviye eğitimler, oryantasyon çalışmaları sırasında personele veriliyor.  Stratejik yaklaşım içeren üçüncü seviye eğitim ise yöneticilere yönelik gerçekleştirilecek. Ve bu da İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatlarıyla ile hayata geçirilecek.

Hedef 2024’te Spor İstanbul’un tüm tesis yöneticilerini bu konuda eğitip, herhangi bir vakanın gerçekleşmesi halinde sistem üzerinden veri girişinin sağlaması. Oluşturulan politika çerçevesindeki prosedürün anlatımında baronun eğitmenleri rehberlik yapacak.


Hedef ihlallerin önüne geçmek

Spor İstanbul ve İstanbul Barosu, attıkları imzayla birlikte çocuk hakları konusunda birlikte profesyonel eğitim programları hayata geçirecek. Baro teknik bilgi sağlanmasıyla mevzuatın geliştirilmesinin yanı sıra, avukat desteği de sunacak. İki kurum bu önemli işbirliğiyle çocuk haklarına dair ihlallerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

17 branşta 150 bin çocuğa spor

68 tesisiyle 26 branşta İstanbullulara spor hizmeti sunan Spor İstanbul’un en önemli faaliyetleri çocuklara yönelik.  Yılda 150 bine yakın çocuk 17 farklı branşta spor eğitimi alıyor. Bunun yanı sıra çocuk koruma çalışmalarına da öncülük eden Spor İstanbul, ilerleyen dönemde bir “Spor ve Çocuk Sempozyumu” düzenlemeyi planlıyor.

YAZDIR
Yükleniyor...