HABERLER
  • Son Güncelleme : 14.11.2023 15:30
  • Haber Giriş : 10.11.2023 19:06
  • Etkinlik : 10.11.2023

Ankara'da Bir Araya Gelen Baro Başkanları ve Meslektaşlarımız,Yargıtay Binasına Yürüdü

Yargıtay'ın, TİP Hatay Milletvekili Av. Ş. Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren Anayasa Mahkemesi(AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösteren TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hüseyin Köprülü, Baro Başkanları, Baromuz üyesi ve yurdun dört bir yanından çok sayıda meslektaşımız Ankara'da bir araya geldiler.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI UYGULANSIN

Baro Başkanları ve meslektaşlarımız Ahlatlıbel'deki Yargıtay binasına yürüdüler.

Yürüyüş boyunca ellerinde “Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulansın”, “Hukuka Saygı” yazılı dövizler ile Anayasa kitapçıkları taşıyan avukatlar, sık sık “Savunma susmadı susmayacak” sloganı attılar.

BASİT BİR YARGI KRİZİ DEĞİL

Yargıtay önünde bir açıklama yapan TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan, “Bu kriz basit bir yargı krizi olarak nitelendirilemez, bu kriz çok büyük bir devlet krizidir ve Anayasa maalesef yargı eliyle açık şekilde ihlal edilmiştir” dedi.

Açıklamanın ardından Baro Başkanları ellerindeki Anayasa kitapçıklarını,Yargıtay binasının önüne bıraktılar.

HUKUK DEVLETİ İÇİN BURADAYIZ

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Yargıtay Başkanlığı önünde yaptığı açıklamada, “Anayasa'nın 153. maddesi uygulansın. Hukukun üstünlüğünü savunuyoruz; Hukuk devleti için buradayız” dedi.

Baro Başkanları ve avukatlar daha sonra Anıtkabir'e giderek Büyük Önderimiz Atatürk'ün huzuruna çıktılar.

 

YAZDIR
Yükleniyor...