HABERLER
  • Son Güncelleme : 20.10.2023 18:15
  • Haber Giriş : 20.10.2023 17:51
  • Etkinlik : 20.10.2023

Yargıda ‘Rüşvet’ İddialarına ‘Yayın Yasağı ve Erişim Yasağı’ Kararına İtiraz Edildi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na iletilen rüşvet iddialarına ilişkin İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliğince verilen ‘yayın yasağı ve erişim yasağı’ kararına, İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç tarafından itiraz edildi.

Yayın yasağı ve erişimin engelinin kaldırılması için hazırlanan itiraz dilekçesi, İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmek üzere Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliğine sunuldu.

HALKIN HABER ALMA HAKKI VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

İtiraz dilekçesinde, “halkın haber alma hakkının etkili şekilde kullanılması, böylelikle hukukun üstünlüğünü savunmak ve korumak kavramlarına işlerlik kazandırmak için bu itiraz başvurusunda bulunuyoruz” denildi.  

Dilekçede, “Anayasa’nın 26. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü ‘sadece düşünce ve kanaate sahip olma’ özgürlüğünü değil, aynı zamanda sahip olunan ‘düşünce ve kanaati (görüşü) açıklama ve yayma’, buna bağlı olarak ‘haber veya görüş alma ve verme’ özgürlüklerini de kapsamaktadır.  Bu bakımdan yargıyı doğrudan ilgilendiren meselelere ilişkin olarak haber ve içeriklere ulaşılamaması, ifade özgürlüğünü de ihlal etmektedir.” vurgusu yapıldı.

YARGI MENSUPLARININ YÜKLENDİKLERİ AĞIR SORUMLULUK, HER TÜRLÜ ŞÜPHENİN AYDINLATILMASINI GEREKTİRİR

Rüşvet iddialarıyla ilgili ‘yayın yasağı ve erişimin engellenmesi’ kararı verilmesi üzerine İstanbul Barosu ile birlikte 81 ilin Barosu ve Türkiye Barolar Birliği, “Yargı Mensuplarının Yüklendikleri Ağır Sorumluluk, Her Türlü Şüphenin Aydınlatılmasını Gerektirir” başlığıyla ortak açıklama yapmıştı.

Aynı gün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından açıklama yapılarak konuyla ilgili inceleme ve soruşturma yapılacağı belirtilmişti.


 

YAZDIR
Yükleniyor...