HABERLER
  • Son Güncelleme : 15.03.2023 10:01
  • Haber Giriş : 14.03.2023 13:48
  • Etkinlik : 15.03.2023

Dünya Tüketici Hakları Gününü Buruk Karşıladık

On binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirdiği deprem felaketi nedeniyle bu sene dünya tüketici hakları gününü buruk bir şekilde karşılamış bulunmaktayız.

Yaşadığımız deprem felaketi, tüketicilerin sadece basit ekonomik çıkarlarının korunmasının yeterli olmadığını, evrensel tüketici hakları kapsamında “sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı”nın güvence altına alınmasının elzem olduğunu bir kez daha acı bir şekilde hatırlatmıştır.

Yine, bu doğal felaketin devamında, afet koordinasyonu ve güvenliğin sağlanamadığını, yurttaşlarımızın temel gereksinimlerinin ve geçici barınma ihtiyaçlarının dahi henüz giderilemediğini görmek hepimizi bir kez daha çaresiz bırakmıştır.

Afetlerin felaketlere dönüşmemesi ancak tüm kurumların evrensel tüketici haklarını hayata geçirmek üzere örgütlenmesi ve yurttaşlarımızın hakları konusunda eğitilmesi ile mümkündür.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü vesilesiyle, yurttaşlarımızın sağlıklı ve güvende yaşaması için evrensel kabul görmüş ve Anayasa ile güvence altına alınmış olan “temel gereksinmelerin karşılanması, sağlık ve güvenlik, ekonomik çıkarların korunması, bilgi edinme, eğitim, tazmin edilme, temsil edilme ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakları”nın şimdiye kadar olduğu gibi takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile sunarız.   

İSTANBUL BAROSU TÜKETİCİ HAKLARI VE REKABET HUKUKU MERKEZİ

YAZDIR
Yükleniyor...