HABERLER
  • Son Güncelleme : 12.02.2023 19:48
  • Haber Giriş : 09.02.2023 11:37
  • Etkinlik : 09.02.2023

Depremzede Çocuklara “Koruyucu Aile Başvuruları E-Devlet” Üzerinden Yapılabilecek Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “deprem nedeniyle çocuklara koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların E-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini" belirtmiştir.

E-devlet üzerinden yapılacak başvuruların ciddi bir incelemeye tabi olduğunu, her türlü işlem ve kararda “çocuğun üstün yararının” esas alınması gerektiğini ve her türlü sorumluluğun Devlete ait olduğunu belirtiriz.

Korunmaya muhtaç çocukların koruyucu aileye yerleştirilmesinin usul ve esasları; Sosyal Hizmetler Kanunu ve Koruyucu Aile Yönetmeliği’nde düzenlenmiştir.

İlgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen tüm şartların sağlanması halinde çocuk koruyucu aileye yerleştirilir. Tüm bu süreçler titizlikle yapılarak, çocuğun üstün yararı gözetilmelidir.

Depremde zarar gören, ailesini kaybetmiş ve korunma gereksinimi olan çocuklara barınma, bakım ve psikolojik destek başta olmak üzere her türlü tedbirin uygulanması gerekmektedir. Çocukların; öncelikle birinci ve ikinci derece yakınlarının bulunma süreci hızlandırılmalıdır. Bu durumlar gerçekleşmediği takdirde; mevzuata uygun bir şekilde belirlenecek olan koruyucu aileye teslim edilmesi gerekmektedir.

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

 

YAZDIR
Yükleniyor...