HABERLER
  • Son Güncelleme : 08.02.2023 14:19
  • Haber Giriş : 07.02.2023 18:58
  • Etkinlik : 07.02.2023

Engelli Depremzedeler İçin Ne Yapabiliriz?

GÖRME ENGELLİ DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Rehber hayvanı bulunan görme engelli depremzedelerin hayvanlarına kavuşturulması ve çadırlarda rehber hayvanların da kabul edilmesi kritik önem taşımaktadır. Rehber hayvanı bulunan kişilerin deprem çantasında hayvanına özgü gereksinimleri taşıması gerekmektedir.

Kurtarıcıların, görme engelli kişinin bedenindeki ağrıya ilişkin yönlendirmeleri ve bu bağlamdaki soruları dikkatlice dinlemesi gerekmektedir.

Görme engelli kişinin deprem çantasında yedek baston, düzenli olarak kullanılan ilaçlar ve ilaçların reçete örnekleri, sağlık bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri, aile üyelerinin güncel fotoğrafları MUTLAKA bulunmalıdır.

İŞİTME ENGELLİ DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

İşitme engelli depremzedenin enkaz altındaki çalışmalarda hızlıca  bulunabilmesi adına yaşam alanlarında DÜDÜK, SİREN BUTONU veya telefonlarında YOĞUN SES ÇIKARAN APLİKASYONLARININ bulunması kritik önem taşımaktadır.

Kurtarıcının, işitme engelli depremzedenin bedeninde gösterdiği yerleri dikkatle incelemesi gerekmektedir.

İşitme engelli kişinin deprem çantasında düdük, yedek işitme cihazı, cihaza uygun yedek pil, düzenli olarak kullanılan ilaçlar ve ilaçların reçete örnekleri, sağlık bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri, işaret dili ile konuşan kişinin acil durum için hazırladığı yazılı metin, kağıt ve kalem MUTLAKA bulunmalıdır.


FİZİKSEL ENGELLİ DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Fiziksel engelli depremzedenin enkaz altında bulunabilmesi için yaşam alanlarına yakın yerlerde DÜDÜK, SİREN BUTONU veya telefonlarında YOĞUN SES ÇIKARAN TELEFON APLİKASYONLARININ bulunması önem taşımaktadır.
Kurtarıcıların, fiziksel engelli depremzedelerin tıbbi geçmiş paylaşmasına izin vermesi gerekmektedir.

Fiziksel engelli kişinin deprem çantasında düdük, düzenli olarak kullanılan ilaçlar ve ilaçların reçete örnekleri, sağlık bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri MUTLAKA bulunmalıdır. Kullanılan tekerlekli sandalyenin elektrikli olması halinde, şarjı için gerekli yedek kablo ve teçhizatın deprem çantasında bulunması önemlidir.


ZİHİNSEL ENGELLİ DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Zihinsel engelli depremzedenin enkaz altında bulunabilmesi için DEPREM FARKINDALIĞINA İLİŞKİN OLARAK SİSTEMATİK EĞİTİM verilmelidir.

Zihinsel engelli depremzedelerin ve bakım göstericilerinin yaşam alanlarına yakın yerlerde DÜDÜK, SİREN BUTONU veya telefonlarında YOĞUN SES ÇIKARAN TELEFON APLİKASYONLARININ bulunması önem taşımaktadır.

Kurtarıcıların, zihinsel engelli depremzedelerin ve bakım göstericilerinin tıbbi geçmiş paylaşmasına, zihinsel engelli depremzedeye yönelik çeşitli müdahaleler halindeki tepki öngörülerini anlatmasına izin vermesi gerekmektedir.

Zihinsel engelli kişinin deprem çantasında düdük, düzenli olarak kullanılan ilaçlar, ilaçların ve raporların reçete örnekleri, sağlık bilgileri, bakım gösterici ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri MUTLAKA bulunmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, her zihinsel engelli görünür engele sahip değildir. Bu bağlamda yapılacak müdahale ve incelemelerde kişinin zihinsel engelli olduğuna ilişkin paylaşımına tıbbi ve hukuki değer atfedilmelidir.


NÖROÇEŞİTLİ VE KONUŞMA FARKLILIĞI BULUNAN DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ?
Nöroçeşitli depremzedenin enkaz altında bulunabilmesi için DEPREM FARKINDALIĞINA İLİŞKİN OLARAK SİSTEMATİK EĞİTİM verilmelidir.

Nöroçeşitli ve konuşma farklılığı bulunan ve özellikle tipik biçimde yakınamayan depremzedelerin AYÇİÇEK YAKA KARTININ bulunması kritik önem arz etmektedir. Kurtarıcıların, nöroçeşitli depremzedelerin tıbbi geçmiş paylaşmasına izin vermesi gerekmektedir.

Nöroçeşitli kişinin deprem çantasında düdük, düzenli olarak kullanılan ilaçlar, ilaçların ve raporların reçete örnekleri, varsa yedek STİM EŞYASI sağlık bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri MUTLAKA bulunmalıdır.

DOWN SENDROMLU DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Down sendromlu depremzedenin enkaz altında bulunabilmesi için DEPREM FARKINDALIĞINA İLİŞKİN OLARAK SİSTEMATİK EĞİTİM verilmelidir. Konuşma farklılığı bulunan ve özellikle tipik biçimde yakınamayan Down sendromlu depremzedelerin kişisel verilerinin ve sağlık durumunun bulunduğu kimlik kartının bulunması kritik önem arz etmektedir.

Kurtarıcıların, Down sendromlu depremzedenin tıbbi geçmişinde bulunan operasyonlar söz konusu ise, kendisinin veya bakım göstericisinin bu bilgiyi paylaşmasına izin vermesi önem arz etmektedir.

Down sendromlu kişinin deprem çantasında düdük, düzenli olarak kullanılan ilaçlar, ilaçların ve raporların reçete örnekleri, kağıt ve kalem, sağlık ve tedavi uygulayan hekim bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri MUTLAKA bulunmalıdır. 


GÖRÜNMEYEN ENGELİ BULUNAN DEPREMZEDELER İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Görünmeyen engeli bulunan depremzedenin enkaz altında bulunabilmesi için hem kurtarıcılara hem de görünmez engeli bulunan kişilere SİSTEMATİK EĞİTİM verilmelidir.

Görünmeyen engeli bulunan ve özellikle tipik biçimde yakınamayan depremzedelerin kişisel verilerinin ve sağlık durumlarını aktaran kimlik belgelerinin bulunması kritik önem arz etmektedir. Kurtarıcıların, görünmeyen engeli bulunan depremzedelerin tıbbi geçmiş paylaşmasına izin vermesi gerekmektedir.

Görünmeyen engeli bulunan kişinin deprem çantasında düdük, düzenli olarak kullanılan ilaçlar, ilaçların ve raporların reçete örnekleri, rahatlatıcı yedek eşyalar sağlık bilgileri ve acil durum destek kişisinin iletişim bilgileri MUTLAKA bulunmalıdır.

TÜKETİM ÜRÜNLERİNİN VE İLAÇLARIN DÜZENLİ ARALIKLARLA YENİLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

İSTANBUL BAROSU ENGELLİ HAKLARI MERKEZİ

KAYNAKLAR:

https://www.un.org/development/desa/disabilities/issues/disability-inclusive-disaster-risk-reduction-and-emergency-situations.html

https://disaster.anadolu.edu.tr/

cevizotizm.org

https://www.cabarrushealth.org/

İSTANBUL BAROSU ENGELLİ HAKLARI MERKEZİ yazıyor

YAZDIR
Yükleniyor...