HABERLER
  • Son Güncelleme : 08.02.2023 11:23
  • Haber Giriş : 06.02.2023 15:50
  • Etkinlik : 06.02.2023

TBMM’ye Afet Yasası’na EK MADDE Eklensin Çağrısı

 İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, afetlerde hak düşürücü, zaman aşımı süreleri ve mazeretli sayılma haliyle ilgili tartışma ve hak kayıpların sonlanması için 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolaysıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’a ek madde eklenmesini istedi.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli olarak  6 Şubat 2023 saat 04.17’de meydana gelen ve çevre illerde de yoğun şekilde hissedilen  depremden etkilenen illerde, ‘adalet hizmetinin yerine getirilebilmesi, adalete erişimin sağlanması, hak kayıplarının ve mağduriyetlerin yaşanmaması için’ Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’ne yasaya ek madde eklenmesi çağrısında bulundu.

TBMM’ye gönderilen İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç imzalı yazıda, “ depremden etkilenen illerde, adalet hizmetinin eksiksiz yerine getirilmesi imkanı yoktur. Hak düşürücü süreler ve zaman aşımı süreleri işlemektedir. Afet bölgesindeki barolara kayıtlı meslektaşların ve başka illerden olup bu illerde duruşması olan meslektaşların katılamadıkları duruşmalar için ayrıca mazeret beyan etmeksizin mazeretli sayılması gerekmektedir. Anayasal güvence  altıdaki Yargı önündeki hak arama özgürlüğünün korunabilmesi ve zarar görmemesi için  TBMM tarafından çıkarılacak bir kanunla deprem anından itibaren en az bir ay süreyle yasal  sürelerin kanunen durmasının sağlanması önemli bir ihtiyaç ve zorunluluktur” vurgusu yapıldı.

UMUMİ HAYATA MÜESSİR AFETLER DOLAYSIYLA ALINACAK TEDBİRLERLE YAPILACAK YARDIMLARA DAİR KANUN’A EK MADDE EKLENMELİ

Çözüm önerisi olarak da dilekçede, “Öncelikle 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolaysıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna ek madde eklenmesi, daha sonra usul hukuku kurallarındaki bu eksikliğin giderilmesi için kanun değişikliği yapılması gerekmektedir.”denildi.  

Başvuru yazısı için tıklayınız.


 

 

YAZDIR
Yükleniyor...