HABERLER
  • Son Güncelleme : 31.01.2023 13:12
  • Haber Giriş : 01.02.2023 17:53
  • Etkinlik : 01.02.2023

“Atatürk İlkeleri ve Devrimleri” Paneli

İstanbul Barosu Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi (CUMER)’nin düzenlediği ‘Atatürk İlkeleri ve Devrimleri’ konulu panel, 27 Ocak 2023 Cuma günü İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda yapıldı.
Yöneticiliğini Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi (CUMER) Sözcüsü Av. Gülseren Aytaş’ın yaptığı panelde; Yazar-yayıncı Osman Selim Kocahanoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder ve İstanbul Barosu 2010-2016 Dönemi Başkanı, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Ümit Kocasakal konuşmacı olarak yer aldı.

“ANAYASAMIZIN DEĞİŞMEZ İLKELERİNE, ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNE SAHİP ÇIKMAYA KARARLIYIZ”

Sunumunu CUMER Sekreteri Av. Burçin Erşakar’ın gerçekleştirdiği panel, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk, Milli Mücadele kahramanları ve ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımız için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Ardından panelin açılış konuşmasını İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç yaptı.
Saraç konuşmasında, “Baromuzun Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi’ne böylesi önemli bir etkinliği gerçekleştirdiği ve değerli hocalarımızı bizlerle buluşturduğu için ne kadar teşekkür etsem azdır. Milletçe omuz omuza vererek Milli Mücadeleyle kurduğumuz Türkiye Cumhuriyetimizin 100. yılını, Baromuzun da 145. yılını kutluyoruz 2023 yılında…
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum. Onun ilke ve devrimleri, bizlere bıraktığı en büyük miras olan Tam Bağımsız, Laik ve Demokratik Türkiye sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.
Baro Başkanımız Av. Filiz Saraç, şöyle devam etti:
“Yeni Anayasa tartışmalarının gündemde olduğu, laikliğe yönelik saldırıların olduğu bir dönemde, Cumhuriyetimize, kurucu değerlerimize, Anayasamızın değişmez ilkelerine, Atatürk’ün eserlerine, ilkelerine ve devrimlerine sahip çıkma kararlılığımızı bir kez daha yinelemek istiyorum. Atatürk ilke ve devrimleri için, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü için, bağımsız yargı için, savunma için burada olduğumuzu, dimdik ayakta olduğumuzu bir kez daha yinelemek istiyorum.”

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç’ın açılış konuşmasından sonra paneli Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi Sözcüsü Av. Gülseren Aytaş yönetti. Aytaş, CUMER’in Cumhuriyetimizin 100. yılını çok sayıda etkinlikle kutlayacağını, bu etkinliklerden ilkinin bugünkü panel olduğunu belirtti. Aytaş, Laik Cumhuriyeti koruma ve yükseltme kararlılığına vurgu yaptı.

“CUMHURİYET DEVRİMLERİNİN EN GÜÇLÜ YANI UYGARLIK TASAVVURUDUR”

Panelistlerden ilk konuşmayı yazar-yayıncı Osman Selim Kocahanoğlu yaptı. Kocahanoğlu, konuşmasına “Türkiye’nin en büyük Barosunun bir kadın başkanı seçildi. Salonda bulunan herkesin Filiz Saraç’ı alkışlamasını rica ediyorum” diyerek başladı.
Misak-ı Milli’den Cumhuriyet’e yeni Türkiye’nin doğuşu konusunda ayrıntılı bir konuşma yapan Kocahanoğlu, “Laiklik Cumhuriyet modernizminin en köklü devrimi olmuştur. Cumhuriyet devrimlerinin en güçlü yanı uygarlık tasavvurudur. Tarih boyunca tezleriyle gelmemiş hiçbir siyasal/kültürel devrim olmadığı gibi; Türk devrimi de kendi zamanının duruşları açısından geçmişi tersinden okuyup belli duruş noktasından toplum inşasına yöneliktir” dedi.

DEVLETÇİLİK VE KİT’LERİN ÖNEMİ

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder, Atatürk döneminin devletçilik ve halkçılık uygulamalarına, mali kapitülasyonların kaldırılmasına, İzmir İktisat Kongresi ve günümüzdeki uygulamalara ilişkin geniş kapsamlı bir konuşma yaptı.
Bağımsız Türkiye’nin iktisat politikasını anlatan Önder, “Lozan’da kazanılan siyasal bağımsızlık, anlaşmadaki geçici bazı kısıtlar nedeniyle ekonomi alanına gecikmeli olarak yansımıştır” dedi.
Devletçilik uygulamalarına ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)’nin önemine de değinen Prof. İzzettin Önder, “Dünyadaki buhran ile 1930 yılında korumacılık önlemlerine, 1933 yılında ise Sovyet plancılarının da desteği ile planlı devletçiliğe geçilmiştir” ifadelerini kullandı.


“CUMHURİYET, BÜYÜK BİR CESARETİN, AZMİN VE İNANCIN ZAFERİDİR”

İstanbul Barosu 2010-2016 Dönemi Başkanı, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Atatürk İlkeleri ve Cumhuriyet’in Hukuku konulu bir konuşma yaptı.
Kocasakal, “Cumhuriyet bir mucize değildir. Cumhuriyet büyük bir cesaretin, azmin ve inancın zaferidir. Dünyanın belki de en muazzam, en büyük devrimidir” dedi.

Etkinlik izleyicilerin panelistlere yönelttiği sorular ve cevaplarla son buldu.

Panelin sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç ve CUMER Başkanı Av. Gülseren Aytaş tarafından takdim edildi.


 

 

YAZDIR
Yükleniyor...