HABERLER
  • Son Güncelleme : 24.01.2023 15:27
  • Haber Giriş : 22.01.2023 17:40
  • Etkinlik : 20.01.2023

Konya’da Önce Masum Bir Can Sonra da Adalet Öldü

Konya Büyükşehir Belediyesine ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeğin kürekle dövülerek katledildiği vahşete ilişkin görülen davada verilen hüküm; adaleti ve caydırıcılığı sağlamamış, yargılama usulü hukukçuları ve vicdanı yok saymıştır.

Konya Büyükşehir Belediyesine ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeğin kürekle dövülerek katledildiği vahşete ilişkin görülen davada verilen HÜKÜM HUKUKİ BİR GARABET NİTELİĞİNDEDİR.

Vahşete ait görüntülerin basında paylaşılması akabinde 25.11.2022 tarihinde tutuklanan sanıkların 02.01.2023 tarihinde gerçekleşen ilk duruşmasında tahliyelerine karar verilmiş, aynı duruşmada STK ve Baroların müdahillik talepleri ile Konya Büyükşehir Belediyesinin “Suçtan Zarar Gören” sıfatı ile yer almasına yönelik itirazlarımız da reddedilmiştir.

20.01.2023 tarihli gerçekleşen ikinci duruşmasında ise sanıklara, İYİ HAL İNDİRİMİ uygulanarak 1 yıl 3 ay hapis cezası verildikten sonra HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILMIŞTIR.

Açıkça dayanaktan yoksun gerekçelerle, cezasızlık sonucu doğuran bu hükmün hukuku ve adaleti temelinden sarstığı; vicdanları derinden yaraladığı açıktır. Bu vahim durum bizlere; hayvan haklarını koruma konusunda İstanbul Barosu olarak verdiğimiz mücadelenin haklılığını, gerekliliğini ve sorumluluğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

Bizler,canlarımızı koruyan yasaların; hukukun evrensel ilkelerine, anayasaya ve adalete uygun biçimde uygulandığını görene dek davaların takipçisi olmaya, canlarımızın haklarını savunmaya ve onların sesini duyurmaya devam edeceğiz.

Tüm canlılarla birlikte insan onuruna uygun biçimde eşit, adil ve özgür bir dünyada yaşamak için hukuk önünde mücadelemizi sürdüreceğiz.

VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Kamuoyuna saygılarımızla paylaşırız.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi


 

 

YAZDIR
Yükleniyor...