HABERLER
  • Son Güncelleme : 25.01.2023 18:45
  • Haber Giriş : 22.01.2023 14:08
  • Etkinlik : 21.01.2023

Başkanımız Av. Filiz Saraç'a Uğur Mumcu Ödülü

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ‘30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde,  İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç’a, hukuk kategorisinde ödül verildi.

24 Ocak 1993'te katledilen gazeteci Uğur Mumcu'yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni Eskişehir Tepebaşı Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi’nin, Tepebaşı Belediyesi'nin desteğiyle düzenlediği etkinlik, Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası'nın müzik dinletisiyle başladı. Törende, 9 kategoride 31 ödül takdim edildi.

Baro Başkanımız Av. Filiz Saraç, hukuk kategorisi ödülüne layık görüldü. Saraç, ödülünü Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz’ün elinden aldı. İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Tam 30 yıl oldu Uğur Mumcu katledileli. Basınımızın yılmaz kalemi, Kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci, aydınlanma savaşçısı Mumcu’yu saygıyla ve özlemle anıyoruz. Gazeteciliği boyunca hep gerçekleri yazdı. Cesaretle yazdı. Atatürk ilke ve devrimleri için, Cumhuriyet için çarptı yüreği. Gözünü budaktan sakınmadı. Bir kamu görevi olan gazeteciliği yurttaşların haber alma hakkı için, gerçekleri öğrenmesi için yaptı. Demokratik, laik, özgür ve bağımsız bir Türkiye istedi. Ülkeye çöreklenen karanlık güç odaklarının üzerine korkusuzca yürüdü. 12 Mart ve 12 Eylül cuntalarının mahkemelerinde ağır ceza talepleriyle yargılandı. Hiçbir şey durduramadı onu. Kitapları bugün geldiğimiz noktayı daha o günden ortaya koymaktadır. Gerçeği, gidişatı bağlantılarıyla, temelleriyle anlatmaktadır. Bir Cumhuriyet aydını sorumluluğunda çalışan cesur bir kalemdir o. 24 Ocak 1993’te karlı bir Ankara sabahında aramızdan aldılar Uğur Mumcu’yu. Bütün faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını istiyoruz.   Bağımsızlık için, Cumhuriyetimiz için, Atatürk ilke ve devrimleri için, hukuk için, adalet için canını verenleri saygıyla anıyorum. Bu uğurda yürümeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Uğur Mumcu’nun kalemini yere düşürmeyen, her şeye rağmen işini cesaretle yapan onurlu gazeteciler hâlâ vardır; Mumcu’nun anısı onun kalemini tutan ellerde yaşamaktadır! Selam olsun Uğur Mumculara... Selam olsun onun yolundan yürüyenlere…”

Etkinlikte konuşan Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu, Eskişehir'in bir Uğur Mumcu kenti olduğunu belirtti.  Hacıoğlu, “araştırmacı gazetecilik” denince akla gelen ilk ismin de şüphesiz Mumcu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ödül sahipleri tarafından Uğur Mumcu anısına karanfil bırakıldı.

Ödül  takdim edilen  kategori ve isimler:

Siyaset kategorisi: CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu siyasetçi Serdar Denktaş

Basın kategorisi: Rahmi Turan, İlker Karagöz, Serhan Asker, Timur Soykan, Sultan Uçar, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel

Hukuk kategorisi: İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç

Sanat kategorisi: Bülent Eczacıbaşı, Metin Uca, Prof. Atilla Atar, Dr. Ercan Kesal, Tüdanya, Işıl Özgentürk, Hüseyin Başkadem, Devrim Özder Akın, Mert Kırlak, Altan Gördüm, Vahide Perçin ve Ali Düşenkalkar

Spor kategorisi: İlke Özyüksel, Emre Karaca ve Dilara Yücel

Sağlık kategorisi: Prof. Dr. Tamer Akan

Araştırma-Mücadele kategorisi: Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Veysel Ulusoy

Yaşam Boyu Başarı kategorisi: Alev Coşkun

Onur ödülü: 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer

YAZDIR
Yükleniyor...