HABERLER
  • Son Güncelleme : 22.01.2023 17:47
  • Haber Giriş : 20.01.2023 11:57
  • Etkinlik : 09.01.2023

Meslek Şehidimiz Av. Servet Bakırtaş için Bakırköy Adliyesi’ndeydik

Bakırköy’de avukatlık bürosunda 06.07.2022 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden meslek şehidimiz Av. Servet Bakırtaş’ın katil zanlısının yargılandığı davanın ilk duruşması 19.01.2023 Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.
Tutuklu sanık Abdullah Türkoğlu’nun ilk kez hakim karşısına çıktığı davanın duruşmasında müştekiler Elif Bakırtaş, Günsenin Bakırtaş, Servet Ezgi Bakırtaş ve Burak Ocak ile avukatları Av. Yasir Alihan Kaya, Av. Oktay Kılıç ve Av. Ali Selçuk Meriç de hazır bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun, İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Kırklareli Barosu Başkanı Av. Turgay Hınız, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Egemen Gürcün, Tekirdağ Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zümrüt Canku Arslan, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gülderen Z. Kavak Yıldırım, Av. Sinan Naipoğlu ve Av. Elif Çalışkan, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi (AHM) Sözcüsü Av. Ramazan Çakmakcı, AHM Sekreteri Av. Burak Kahan Kaya, AHM Yürütme Kurulu Üyeleri Av. Ali Başaran, Av. Volkan Şahin, Av. Feridun Günbengi, AHM Avukatı Fatih Arslan, TBB İstanbul Barosu Delegesi Av. Dr. Ayça Özok Ener, İstanbul Barosu üyeleri Av. Ahmet Çoban, Av. Ayşenur Karaaslan, Av. Fatih Akıncı, Av. Gülsüm Öner Yetgin, Av. Hakan Çatak, Av. Hasan Kılıç, Av. Haydar Sarıl, Av. Kaptan Yılmaz, Av. Mehmet Fırat Can Haraç, Av. Mustafa Özalp, Av. Rıza Pehlevi Şat, Av. Semih Biten, Av. Sinan İnel, Av. Volkan Bahadır, TBB AHM Genel Sekreteri Av. İbrahim Burak Eskici, Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Berkay Başer ve Av. Deniz Yağmur Güneş, Diyarbakır Barosu’nu temsilen Av. Ahmet Zengin, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek, Kocaeli Barosu Adli Yardım Kurulu Üyesi Av. Eda Yıldız Arar, Kocaeli Barosu Avukat Hakları Merkezi Üyesi Av. Çiğdem Eren, TBB Adana Barosu Delegesi Av. Filiz Feyhan Aksoy duruşmada Baroları adlarına davaya katılma talebinde bulunmuşlardır.

BAROLARIN KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, müştekiler Elif Bakırtaş, Günsenin Bakırtaş, Servet Ezgi Bakırtaş ve Burak Ocak’ın suçtan zarar görme ihtimaline karşı davaya katılma taleplerinin kabulüne karar verdi. Yine ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanunun 2/1-d ve 20-2 maddeleri gereğince Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın davaya katılma talebinin kabulüne karar verdi.

İstanbul Barosu ile diğer Baro Başkanlıklarının ve TBB’nin “suçtan doğrudan doğruya zarar görme ihtimalleri bulunmadığı” gerekçesiyle davaya katılma taleplerinin reddine karar verildi.

Mahkeme, savunmasında “Amacım kendimi öldürmekti” diyen sanık Abdullah Türkoğlu’nun akıl sağlığının tespiti için 3 hafta süreyle Adli Tıp Kurumu’nda gözlem altında tutulmasına karar verdi.

Duruşma, 26 Nisan 2023 tarihi saat 13.30’a ertelendi.

“EN AĞIR CEZAYA ÇARPTIRILMASI İÇİN DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Duruşma sonrası Adliye önünde basın açıklaması yapan Baro Başkanımız Av. Filiz Saraç,
“Meslektaşımız Servet Bakırtaş, mesleğini yaptığı için bürosunda saldırıya maruz kaldı ve katledildi. Acısı hala yüreklerimizdedir. Kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Meslektaşlarımızın saldırılara maruz kalmaları ve ölümleri bizleri derinden yaralıyor. Savunma hakkı kutsaldır. Savunma yoksa yargılama da yoktur. Avukatlar görevlerini yapıyor, yapmaya da devam edecekler.
Değerli meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş ve görevi başında katledilen tüm meslektaşlarımız için, saldırıya uğrayan, darbedilen bütün meslektaşlarımız için sesimizi daha da gür çıkarmaya devam edeceğiz. Sanığın en ağır cezaya çarptırılması için davanın takipçisi olacağız” dedi.
 

İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Hazırlanan iddianamede, sanık Abdullah Türkoğlu’nun “Tasarlayarak ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle adam öldürmek” ve “Kadına karşı kasten öldürmek” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile “Resmî belgede sahtecilik” ve “Ruhsatsız silah taşıma” suçlarından da 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 

YAZDIR
Yükleniyor...