HABERLER
  • Son Güncelleme : 27.10.2022 17:24
  • Haber Giriş : 24.10.2022 15:57
  • Etkinlik : 23.10.2022

Av. Filiz Saraç İstanbul Barosu’nun Yeni Başkanı Seçildi

Av. Filiz Saraç,  İstanbul Barosu’nun 144 yıllık tarihinde, Cumhuriyet’in 100. Yılına girerken İstanbul Barosu’nun ‘İlk Kadın Başkanı’ Seçildi.

İstanbul Barosu’nun, Haliç Kongre Merkezi’nde 22-23 Ekim 2022 tarihinde yapılan genel kurulunda, tarihi bir gün yaşandı. 9 grup adayının katıldığı seçim mücadelesini, 2002 yılından beri İstanbul Barosu’nu yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Av. Filiz Saraç kazandı. İstanbul Barosu’nun 144. Yılında, Cumhuriyet’in 100. Yılına girerken Av. Filiz Saraç, İstanbul Barosu’nun yeni ve tarihindeki ‘ilk kadın başkanı’ seçildi. İstanbul Barosu’nun ‘ilk kadın başkanı’ olarak tarihe geçti.

Kesin olmayan seçim sonuçlarının belli olmasından sonra İstanbul Barosu Başkanlığına seçilen Av. Filiz Saraç, teşekkür konuşması yaptı ve tebrikleri kabul etti.

Seçimden sonra tezahüratlar arasında meslektaşlarımıza kısa teşekkür konuşması yapan Av. Filiz Saraç, “Bana bu onuru yaşatan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu, 144 yıllık tarihiyle hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken 144 yıllık baromuzun ‘ilk kadın başkanı olmanın onurunu yaşatan İstanbul Baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyet’in kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum. Huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

TÜM MESLEKTAŞLARIMIZLA HEP BİRLİKTE MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

İstanbul Barosu’nun yeni başkanı Av. Filiz Saraç, genel kurulu takip eden gazetecilere de yaptığı açıklamada “ İstanbul Barosu 144 yıllık mücadelesiyle, hak mücadelesinin simgesidir. 144 yıl sonra ‘ilk kadın baro başkanını’, Cumhuriyet’in 100. Yılına girerken çıkarmış olması son derece anlamlıdır. Bundan sonra oy veren, vermeyen tüm meslektaşlarımızla hep birlikte omuz omuza mücadelemize devam edeceğiz. Mesleğimizdir kazanan. Meslektaşlarımız ve mesleğimiz için hepimiz, çok centilmenci bir yarış yaptık. Hepimiz, tüm gruplarımızla, tüm meslektaşlarımızla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Barosu Başkanı seçilen Av. Filiz Saraç’ı,  Av. Gökhan Ahi , Av. Türkan Kara, Av. Mert -Er Karagülle, Av. Hakan Çatak ve Av. Gülden Sönmez tebrik etti.

144. YILINDA 144 SANDIKTA OY KULLANILDI

Kesin olmayan sonuçlara göre:

Toplam seçmen sayısı : 56.944

Oy kullanılan sandık sayısı: 144

Oy kullanan seçmen sayısı: 24.343.

Geçerli oy sayısı: 23.937

Geçersiz oyların sayısı: 406

Seçime katılma oranı: 42, 75

 

SEÇİME KATILAN ADAYLARIN ALDIKLARI OYLAR

Kesin olmayan sonuçlara göre adayların aldıkları oylar ise şöyle:

Av. Filiz SARAÇ: 7101

Av. Hasan KILIÇ: 6.465

Av. M. Gökhan AHİ: 4.759

Av. N. Elif GÖRGÜLÜ: 1.937

Av. Gülden SÖNMEZ: 1.056

Av. Mert-Er KARAGÜLLE: 1.312

Av. A. Metin URAÇİN: 265

Av. Hakan ÇATAK: 883

Av. Turkan KARA: 140

 

İSTANBUL BAROSUNUN YENİ YÖNETİCİLERİ

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Genel kurulda seçilen  Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ile TBB Delegeleri şöyle:

YENİ BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Av. Filiz SARAÇ (16318)

Av. Bahar GÜLDAŞ (15436)

Av. Prof. Dr. Ali Kemal YILDIZ (16346)

Av. Ali GÜRBÜZ (22286)

Av. Gülderen Zerrin KAVAK YILDIRIM (22468)

Av. Sinan NAİPOĞLU (24129)

Av. Bahar ÜNLÜER ÖZTÜRK (30016)

Av. Doç. Dr. Ahmet AYAR (32044)

Av. Elif ÇALIŞKAN (35270)

Av. Burcu ÖZTOPRAK ALSULU (41923)

Av. Hüseyin KÖPRÜLÜ (42098)

 

DİSİPLİN KURULU

Av. Mustafa Atilla ERDOĞMUŞ (15540)

Av. Akın AKMANOĞLU (16442)

Av. Oğuz Can BAHAR (22782)

Av. Alev AKBAY (27008)

Av. Didem PEHLİVAN (38019)

 

DENETLEME KURULU
Av. Buket GÜLAY (28472)

Av. Gülçin ARU CANTÜRK (33521)

Av. Yusuf Can DELİPINAR (48359)

 

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ DELEGELERİ

Av. Mehmet DURAKOĞLU (14102)

Av. Prof. Dr. Ümit KOCASAKAL (18025)

Av. Turgut KAZAN (5304)

Av. Berra BESLER (6085)

Av. Halil İbrahim GÖKTÜRK (9575)

Av. İlker Hasan DUMAN (10747)

Av. Prof. Dr. Haluk BURCUOĞLU (12773)

Av. Aşkın TOPUZOĞLU (12859)

Av. Süreyya TURAN (14253)

Av. Prof. Dr. Ayşe NUHOĞLU (14929)

Av. Ramazan ÇAKMAKÇI (19837)

Av. Dr. Umut KOLCUOĞLU (23548)

Av. Dr. Ayça ÖZOK ENER (27063)

 

GENEL KURUL ÖNCESİ

Dünyada en fazla üyeye sahip İstanbul Barosunun Olağan Genel Kurulu, Haliç Kongre Merkezinde yapıldı.

Meslektaşlarımızın Kongre Merkezine kolaylıkla ulaşımını sağlamak üzere Üsküdar, Kadıköy ve Beşiktaş’tan karşılıklı tekne servisleriyle, İstanbul’un 17 noktasından otobüs servisleri yapıldı.

İLK KEZ KADIN DİVAN KURULU BAŞKANI SEÇİLDİ

Genel Kurulun açılması için yeterli imzanın toplanmasından sonra kürsüye gelen İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Genel kurulu yönetecek Divan’ın oluşturulacağını, bunun için iki önergenin bulunduğunu belirtti. Önergeleri Genel Kurul’a sundu. Önergelerin oylanmasından Divan Başkanlığına Av. Figen Erbek, Başkan vekilliğine Av. Kaptan Yılmaz, divan üyeliklerine Av. Elif Uzunpınar ve Av. Ali Rıza Aral seçildi. Daha sonra yaşanan gerginlik sonrası divan üyeliğinden ayrılan Av. Ali Rıza Aral’ın yerine Av. Ata Yazıcıoğlu seçildi.

İstanbul Barosu tarihinde ilk kez kadın divan başkanı seçilen Av. Figen Erbek, Divana gösterilen güvenden dolayı Genel Kurul üyelerine teşekkür etti. Genel Kurul üyelerini Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çalışma arkadaşları, şehitlerimiz ve yitirdiğimiz meslektaşlar için saygı duruşuna davet etti. İstiklal Marşımızın söylenmesinden sonra İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Cengiz Yaka, dönem içinde yitirdiğimiz meslektaşların adlarını okudu. Genel Kurul bu sunumu ayakta dinledi.

Divan Başkanlığı, Genel Kurulun açılış konuşmasını yapmak üzere Başkan Mehmet Durakoğlu’nu kürsüye davet etti.

 

“AV. CAN ATALAY’IN BİZİM YERİMİZE DE SİLİVRİ’DE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Av. Mehmet Durakoğlu, “Baro tarihimizin en kısa dönemini geride bırakarak bir yıl sonra yeniden huzurunuza geldik. Bu vesileyle yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına ve kendi adıma genel kurulumuza saygı ile selamlıyorum” dedi.

Durakoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bugün görevini devredecek bir baro başkanı olara yapacağım bu açılış konuşmasının benim için ifade ettiği anlamı özel kılan pek çok neden vardı. Ancak, içinde bulunduğumuz koşulların kişisel tatminlerle yetinilmeyecek ağırlığından hareketle, uzun süren baro yaşamımın takdirini meslektaşlarıma bırakarak bu açılış konuşmasını, Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı demokratik protestosu sayılması gereken ve aslında hepimizin katıldığı Gezi ve özellikle de Tayfun Kahraman ve Mücella Yapıcı ile birlikte Gezi Parkı’nın AVM’leşmesi mücadelesindeki tarihe kazınması gereken avukatlığı ve mücadelesi için sevgili meslektaşımız  Av. Can Atalay’a özgülemek istiyorum. Bütün içtenliğimle ifade etmek isterim ki onun bizim adımıza da Silivri Cezaevi’nde olduğunu düşünüyorum. Bu davada verilen kararın hukuka aykırılığının İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda tescil edilmesinin, hukuk tarihimizde özel bir yerinin olacağı kanısındayım. Bu amaçla sevgili Can’dan aldığım onun konuşmasını onun izniyle size okuyarak açacağım bu genel kurulu…. Söz Av. Can Atalay’ın” Av. Durakoğlu, Av. Can Atalay’ın, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden gönderdiği 7 sayfalık konuşma metnini okudu.

SON GENEL KURUL ÖZETİ OKUNDU

Av. Mehmet Durakoğlu’nun açılış konuşmasından sonra İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Cengiz Yaka, son genel kurulun özetini sundu.

Divan Başkanı Av. Figen Erbek,  gündemin 6. Maddesine ilişkin önerge bulunduğunu ve önergenin Çalışma Raporu önceden dağıtıldığı için raporun okunmuş sayılmasının istendiğini bildirdi ve Genel Kurulun onayına sundu. Önerge kabul edildi.

Av. Erbek, Çalışma Raporunun eleştirisini her gruptan bir üyenin yapması için gruplarca önceden tespit edilmiş kişilere söz hakkı verdi. Daha sonra başkan adaylarına 20’şer dakika konuşma hakkı verildi.

 9 BAŞKAN ADAYI YARIŞTI

Bu dönemde seçimlere 9 grup katıldı. İstanbul Barosu Başkanlığı için

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adına Av. Hasan KILIÇ,

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına Av. Filiz SARAÇ,

Bağımsız Avukatlar Grubu adına Av. Gülden SÖNMEZ,

Güçlü Baro adına Av. Mert-Er KARAGÜLLE,

Önce Avukat Grubu adına Av. N. Elif GÖRGÜLÜ,

İstanbul Avukatlar Birliği adına Av. A. Metin URAÇİN,

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adına Av. Hakan ÇATAK,

Genç Hukuk Hareketi adına Av. Türkan KARA,

Avukat Hakları Grubu adına Av. Gökhan AHİ,


 

 

YAZDIR
Yükleniyor...