HABERLER
  • Son Güncelleme : 29.06.2022 09:06
  • Haber Giriş : 01.07.2022 12:57
  • Etkinlik : 09.06.2022

İstanbul Barosu HFSK Münazara Yarışması -1

İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu(HFSK)’nun düzenlediği, İstanbul Barosu tarihinde ilk kez yapılan ‘Münazara Yarışması’, 9 Haziran 2022 Perşembe günü İstanbul Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Av. Nilüfer SALTIKALP’ın sunumunu yaptığı etkinlik, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet DURAKOĞLU’nun açılış konuşmasıyla başladı.  İzleyiciler, program afiş ve duyurularında yer almayan bir sürpriz ile karşılaştı. Denizli Barosu avukatlarından Adil Giray ÇELİK “Tarihte Haksız Yargılamalar” konulu kısa ve etkileyici bir sunum yaptı. Av. ÇELİK, bu tür sunumları mesleğe emeği geçmiş üstatlarımıza adıyorum Bu sunumu da Demokrasi, Hukuk, Emek, İnsan Hak ve Özgürlüklerinin yılmaz savunucusu, savunma mesleğinin onurlu bayrağını şerefle dalgalandıran, Barış Derneği kurucularından, 1976-1983 dönemi İstanbul Barosu Başkanlarından, Av. Orhan Adli APAYADIN’a adıyorum” dedi.

Av. Adil Giray ÇELİK sunum ardından da bir sürpriz yaptı. Baro Başkanımız Av. Mehmet DURAKOĞLU ile Ankara’da aynı dönemlerde farklı liselerde öğrenim gördüklerini, kendisinin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi(1981), Mehmet DURAKOĞLU’nun ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1982)’nden mezun olduğu yıla ait fotoğrafını ekrana yansıttı.

Sunumun ardından HFSK Başkanı Av. İbrahim AYCAN, Başkanı Av. Mehmet DURAKOĞLU’na bir demet kır çiçeği takdim etti.

İLK MÜNAZARA YARIŞMASI YAPILDI

Av. Mehmet DURAKOĞLU da Av. Adil Giray ÇELİK’e sürprizi için teşekkür etti. Av. DURAKOĞLU, yaptığı açılış konuşmasında, HFSK’nın fark yaratan çalışmaları için teşekkür ettiğini belirterek  “ Genç meslektaşlarımızın hukuk felsefesi, sosyolojisi alanında gelişmeye ihtiyaçları var. Bugün ilk kez bu salonda bir münazara yapacağız. İlk kez yapılmış olmasını da son derece anlamlı buluyorum. Genç meslektaşlarımızın bu alandaki yeteneklerini sergilemeleri bakımından, o yeteneklerin giderek deneyime dönüşmesi bakımından değerli olduğunu düşünüyorum. Hukukta niteleme denilen olgunun bu tür münazaralarla güçleneceğine inanıyorum. Bunun son derece önemli olduğu kanısındayım. Bir hukukçunun niteleme konusunda çektiği sıkıntıların mutlaka giderilmesi gerektiğine, eğer hukuki niteleme konusunda sıkıntı yaşıyorsa henüz bazı şeylerin eksik kaldığının farkında olması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür çalışmalar İstanbul Barosu’na yakışıyor.” dedi.

Münazara Yarışması etkinliğine, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet DURAOĞLU, Başkan Yardımcısı Av. Nazan MOROĞLU, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyesi  Av. Elif GÖRGÜLÜ, Yargıtay 1. Ceza Dairesi Onursal Başkanı, Av. Şerafettin İSTE, HFSK Başkanı Av. İbrahim AYCAN, HFSK Genel Sekreteri Av. Sahir BAFRA, Adil Yargılama Takip Merkezi Başkanı Av. Z. Pelin ATAMAN DERMAN, Av. Adil Giray ÇELİK, İstanbul Arabulucular Derneği Başkanı Av. Mustafa Harzemşah DİKMEN, Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkanı Av. İhsan BERKHAN ile çok sayıda meslektaşımız katıldı.

Av. Nedret KAHYAOĞLU, HFSK’nun 2022 yılı faaliyetlerini izleyicilere aktardı. “Yargı Sisteminin Sorunları ve Çözüm Yolları” Makale Yarışması ve bağlantılı olarak yürütülen Anket Çalışması’na tüm hukukçuları katılmaya davet etti. Av. KAHYAOĞLU, Eylül ayında düzenlenecek Kapanış Kongresi ve Ödülü Töreni ile İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Barosu işbirliğinde düzenlenen HFSA Sempozyumu’na avukatların yoğun bir katılım göstermesi gerektiğini vurguladı. 

Ardından münazara yarışmasında yer alacak takımlar Av. Mehmet DURAKOĞLU’nun nezaretinde kura ile belirlendi. Yarışmacılar daha önce ilan edildiği üzere “Hükümet savunur ki: “Demokrasiden söz edebilmek için; yargı, yürütmeden tam anlamıyla bağımsız olamaz, olmamalıdır” konusunu İngiliz Parlamenter Sistemi oturma düzenine göre tartıştı. Yarışmanın moderatörlüğünü Av. Onur İSTE yaptı.

MÜNAZARA EKİPLERİ

Hükümet Açılış Takımı: Aykan UZUNHAN & Zehra SOĞUKSU, Muhalefet Açılış Takımı: Kamil Tayyip ÖZKAN & Nedret KAHYAYOĞLU;

Hükümet Kapanış Takımı: Ayşe KIR & Ömer Faruk AVCU ve Muhalefet Kapanış Takımı: Çağla ÜREDEN & Merve İŞBİROĞLU’ndan oluştu.

DEĞERLENDİRME

Tüm izleyicilerin jüri üyeliği yaptığı yarışmada, takımlar konuyu önceden bilmekle birlikte, hangi rolü oynayacaklarını münazaradan 15 dakika önce çekilecek kura öncesinde öğrendi. Her konuşmacı için ayrı ayrı değerlendirme yapıldı. Sonra takım puanı toplandı. Değerlendirmede, fikirlerin haklılığı/haksızlığı değil, onları temellendirme, sunma becerisi dikkate alındı. Mantıksal temel çeşitliliği( 0-10 puan), mantıksal temel tutarlılığı ve sağlamlığı                  (0-10 puan), değişik bakış açısı sunabilme yeteneği(0-5 Puan), berrak ve akıcı bir dil kullanımı                                (0-10 puan) olarak değerlendirerek, puanlar verildi.

Puanlamalar sonucunda dereceye giren ve girmeyen tüm takımlara toplam 50 kitaptan oluşan hediye paketleri ve teşekkür belgeleri sunuldu. Programın sunucusu Nilüfer SALTIKALP ve Münazara Takımları Koordinatörü Onur İSTE’ye birer teşekkür belgesi verildi.

Teşekkür belgesi ve hediyeler, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyesi  Av. Elif GÖRGÜLÜ, HFSK Başkanı Av. İbrahim AYCAN, HFSK Genel Sekreteri Av. Sahir BAFRA, Adil Yargılama Takip Merkezi Başkanı Av. Z. Pelin ATAMAN DERMAN, Av. Adil Giray ÇELİK, İstanbul Arabulucular Derneği Başkanı Av. Mustafa Harzemşah DİKMEN, Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkanı Av. İhsan BERKHAN tarafından takdim edildi.

Program sonunda İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez YILMAZ ile Yönetim Kurulu Av. Elif GÖRGÜLÜ birer konuşma yaparak İstanbul Barosu tarihinde bir ilk olan Münazara Yarışması’nın devamını diledi. 

HFSK Başkanı Av. İbrahim AYCAN, 56 bin meslektaşımız arasında hukuk felsefesi ve sosyolojisine ilgi duyan tüm meslektaşlarımızı komisyon etkinliklerine katılmaya davet etti.

Münazara yarışmasının ardından Baro Teras katında düzenlenen kokteyle tüm yarışmacılar ve misafirler hep birlikte katılarak saatler süren felsefi tartışmalar yaptı. Kokteyl sonrası tüm katılımcılar yanlarında getirmiş oldukları kitapları diğer katılımcılara hediye etti.

Kokteylde, Adil Yargılama Takip Merkezi Başkanı Av. Z. Pelin ATAMAN DERMAN “Gülersen Yengeçler Isırmaz" ve Av. Adil Çelik GİRAY "Sokrates'den Sivas'a / Tarihin Yargıladığı Davalar" adlı kitaplarını imzalayarak, tüm katılımcılara hediye etti.

 


 

 

YAZDIR
Yükleniyor...