HABERLER
  • Son Güncelleme : 31.05.2022 08:59
  • Haber Giriş : 25.05.2022 08:52
  • Etkinlik : 14.04.2022

Av. Sahir Bafra’ya Sürpriz Vefa Günü

İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu’nun 2022 yılı 5.Toplantısı, 14 Nisan 2022 Perşembe günü “Aydınlanma Çağından Günümüz Türkiye’sine: Beccaria’nın Suç ve Ceza Felsefesi” başlığı ile yapıldı.

Programın moderatörlüğünü, HFSK Üyesi Av. Dr. Jale BAFRA yaptı. Konuk konuşmacılar ise Av. Prof. Dr. Fatih Selami MAHMUTOĞLU, Av. Aynur TUNCEL YAZGAN ve Av. Muhammed Enes HANEDER.

HFSK Toplantısına, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan MOROĞLU, Yönetim Kurulu Sayman üyesi ve HFSK Koordinatörü Av. Muazzez YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elif ŞENSÖZ GÖRGÜLÜ, HFSK Kurucu Başkanı Muazzez ÇÖRTELEK, HFSK önceki  Başkanı Av. Devrim YAZIR YILDIRIM, Adil Yargılama Takip Merkezi Başkanı Av. Zeynep Pelin ATAMAN DERMAN ve Türkiye Barolar Birliği eski Başkan Yardımcısı Av. Başar YALTI  katıldı.

Toplantının açılışını, HFSK Başkanı Av. İbrahim AYACAN yaptı. AYCAN, “ Komisyonumuz, çalışmalarını büyüterek, çeşitlendirerek ve renklendirerek devam ediyor. Bugünkü toplantımızın başında, afişlerimizde ve duyurularımızda yer almayan bir sürprizimiz var. Bu sürprizi açıklamak üzere Av. Simge KAPLAN’ı kürsüye davet ediyorum" dedi.

Av. Simge KAPLAN sözlerine, “Sizlere öncelikle Av. Sahir BAFRA kimdir? diye kısaca özetlemek isterim” sözlerinin ardından Av. Sahir BAFRA’nın meslek yaşamını özetledi. Ardından da Av. Simge KAPLAN, Baro Başkanımız Av. Mehmet DURAKOĞLU’nu, toplantı açılış konuşmasını yapmak ve Avukat Sahir BAFRA’ya plaketini sunmak üzere kürsüye davet etti.

 

“AV. SAHİR BAFRA, HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR DEĞERDİR”

“HFSK toplantılarına meslektaşlarımızın bu denli yoğun katılımının beni heyecanlandığını ifade etmek istiyorum” sözleriyle konuşmasına başlayan Av. Mehmet DURAKOĞLU, “ Ben de Sahir abi kadar olmasa da eski bir barocuyum. Bu komisyonun, Hukuk Felsefesi ve Sosyoloji Komisyonunun kurulmasına ilişkin olarak en başında, Muazzez ÇÖRTELEK hanımın gösterdiği çabaların şahidiyim. Gerçekten çok büyük emek verildi. Bugün burada olmayı önemsiyorum. Çoğunlukla genç arkadaşlarımızın burada olduğunu görmek gerçekten yıllarca verdiğimiz emeklerin bugüne kadar taşınabilmiş olmasını anlatması bakımından bizim için son derece anlamlı. Burada olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum.”

Av. DURAKĞLU konuşmasını söyle sürdürdü: “İtiraf etmek isterim, bizim gibi bakmayan bir adamla karşı karşıya olduk biz hep. Sahir BAFRA ile birlikte çalıştım, çok uzun bir süre aynı grup içerisinde olduk. Herkesin kolayca ve basitçe kuracağı cümlelerle anlatacağı şeyleri Sahir BAFRA güzel cümlelerle anlatmasını becerebilen, bize başka pencereler açmayı başarabilen bir kişiliktir. Bugün, bir kadirşinaslık örneğinin burada yıllar sonra sergilenebiliyor olmasını da anlamlı buluyorum. Bu nedenle de Sahir BAFRA için böyle bir anımsama ve vefa için de sizlere çok teşekkür ediyorum.”

Av. Mehmet DURAKOĞLU’nun “Evet, Sahir abi, buyurun abi” sözlerinin ardından toplantıya katılan meslektaşlarımız, Av. Sahir BAFRA’yı ayakta alkışladı.

 

 “BAŞIMA BÖYLE BİR ŞEY GELECEĞİNİ TAHMİN ETMEZDİM”

Av. Sahir BAFRA’nın, “Başıma böyle bir şey geleceğini tahmin etmezdim”  sözleri toplantı salonunda gülüşmelere neden oldu. Av. BAFRA, “Sayın başkanımızı tanıdığım andan itibaren ‘İşte Baromuza yakışacak, muhteşem, güzel bir insan, güzel bir meslektaş ve arkadaş’ dedim. İsabet etmişim. Onun için de çok mutluyum. Hepinize çok teşekkür ederim. Felsefe ve Sosyoloji Komisyonunun güzide insanları! Çok şanslıyım. Böyle bir akşamda beraber olduğumuz için hepimizi kutluyorum. Teşekkür ederim” dedi.

Av. Sahir BAFRA için yapılan plaket törenin ardından toplantı, moderatör Av. Dr. Jale BAFRA yönetiminde devam etti. Av. Prof. Dr. Fatih Selami MAHMUTOĞLU, Av. Aynur TUNCEL YAZGAN ve Av. Muhammed Enes HANEDAR”ın, “Aydınlanma Çağından Günümüz Türkiye’sine: Beccaria’nın Suç ve Ceza Felsefesi” başlıklı sunumlara geçildi. 

İlk konuşmacı Av. Prof. Dr. Fatih Selami MAHMUTOĞLU, “Suç ve Cezada kanunilik, İşkence ve Ölüm Cezası” konularında felsefi yaklaşımlarla Beccaria'nın görüşlerini yorumladı.

Av. Muhammed Enes HANEDAR; “Beccaria’nın cezaların kökeni, ceza verme, yasaların yorumlanması ve uygulama yetkisi” ile cezaların ölçü ve amacı konusundaki hukuki ve felsefi yaklaşımlarını” değerlendirdi.

Av. Aynur TUNCEL YAZGAN ise “Beccaria' nın Ceza Hukuku Muhakemesi' ne katkıları” ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Sunumların ardından tartışma ve müzakereler yapıldı.

Konuşmacı meslektaşlarımıza, İstanbul Barosu ve HFSK’na yapmış oldukları katkılardan ötürü, birer teşekkür belgesi verildi. Av. Prof. Dr. Fatih Selami MAHMUTOĞLU’a teşekkür belgesini, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan MOROĞLU, Av. Aynur TUNCEL YAZGAN’a teşekkür belgesini, Türkiye Barolar Birliği Eski Başkan Yardımcısı Avukat Başar YALTI, Av. Muhammed Enes HANEDAR’a teşekkür belgesini HFSK eski başkanı Avukat Muazzez ÇÖRTELEK ve moderatör Av. Dr. Jale BAFRA’ya teşekkür belgesini, HFSK önceki başkanı Avukat Devrim Yazır YILDIRIM takdim etti.

Programın sonunda, daha önceki toplantılarda olduğu gibi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi alanında yazılmış kitaplar, katılımcılar tarafından diğer katılımcılara hediye edildi. Kitap hediyeleşme seremonisi gerçekleştirildi. Ardından da Serbest Felsefe Sohbetine geçildi.


 

YAZDIR
Yükleniyor...