HABERLER
  • Son Güncelleme : 10.03.2022 08:29
  • Haber Giriş : 14.03.2022 15:51
  • Etkinlik : 06.03.2022

Avukatlara Mentorluk Eğitimi Verildi

İstanbul Barosu Kalite Koordinasyon Kurulu (KKK) olarak 2020 yılı başında planlanan ve pandemi nedeniyle ertelenen “Mentor(Yönder) Avukat Projesi”, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet DURAKOĞLU ve Başkan Yardımcısı Av. Nazan MOROĞLU’nun katkı ve destekleri ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nun 03.02.2022 tarihli kararı neticesinde mentor eğitimi ile başlatıldı.

Meslektaşlar arasındaki iletişimi ve dayanışmayı hedefleyen mentorluk, “deneyimli ve alanında uzman olan kişilerin (mentorların) daha az deneyimli olan kişilere (mentilere) karşılaştıkları zorlukları aşabilmeleri ve başarılı olmaları için rehberlik etmesi, bilgi paylaşması, yönlendirmesi ve gerekli fırsatları sunması ile şekillenen süreç” şeklinde tanımlanabilir.

Avukatlık faaliyetinin ilk yıllarında meslektaşlar karşılaştıkları sorunları çoğu kez tek başına çözmek zorunda kalmaktadırlar. Bu proje sayesinde mesleğe yeni başlayan avukatlar ile deneyimli avukatlar arasında bir köprü kurulmakta, İstanbul Barosu WEB sistemi içinde üye avukatların birbirleri ile iletişimleri ve meslekî ilerleme konusunda deneyimli avukatların yönderlik yapmaları sağlanmaktadır.

“MBA - Yönetici Koçu, Mentor, Eğitmen ve EMCC – Senior Practitioner” Nuray TAMER‘in yönetiminde İstanbul Barosu merkez binasının 6. katında 05-06 Mart tarihlerinde iki tam gün mentorluk eğitimi verildi. Bu eğitimde mentorluk kavramından ne anlaşılması ve ne anlaşılmaması -örneğin danışmanlık olmadığı-, mentor-menti görüşmelerinde iletişim adımları ve verimli bir mentorluk sürecinin nasıl yürütülebileceği konularında oldukça ayrıntılı bilgiler paylaşıldı, 2-4 kişilik gruplar halinde karşılıklı uygulamalar yapıldı.

Eğitimlere ilginin oldukça yüksek oluşu, mentorluk uygulamalarının meslekî gelişime ve ilerlemeye muhtemel katkıları göz önüne alındığında İstanbul Barosu’nda yeni meslek içi eğitimlerle mentor sayısının artırılmasının oldukça fayda sağlayacağı görüldü.

05-06 Mart Cumartesi-Pazar günü iki tam gün süren mentorluk eğitimine, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan MOROĞLU,, Yönetim Kurulu üyesi Av. Elif GÖRGÜLÜ, İstanbul Barosu Meslek İçi Eğitim Merkezi Başkanı Av. Uğur YETİMOĞLU, Meslek İçi Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Prof.Dr. Ali Kemal YILDIZ, Meslek İçi Eğitim Merkezi Genel Sekreteri Av. İremnur KELEŞOĞLU, Kalite Koordinasyon Kurulu(KKK) Başkanı Av. Humral TAN, Başkan Yardımcısı Av. İbrahim ÖZTÜRK, Başkan Yardımcısı Av. Oktay AKMANER, Mentorluk Programı Koordinatörü Av. Levent YARALI, İstanbul Barosu Kalite Danışmanı Mine Nazife MEMİŞLER, KKK üyeleri Av. Ece BALİAv. Özlem AKYÜZ ATAMER, Av. Melek AYDEMİR YALÇIN ile Komisyon ve Merkez Başkan ve üyelerinden Av. Alev TUNA, Av. Levent YAZICI, Av. Rıza Pehlevi ŞAT, Av. Mehmet Ümit ERDEM, Av.  Oya ŞAHİN, Av.  Barbaros Gökhan ÇETİN, Av. Nilgün Aydın, Av. Güler ÖNAL, Av. Dilek ŞAHİNCİ, Av. Cevahir KILIÇ, Av. Metin İRİZ, Av. Seval Duygu AKYILDIZ, Av. İfakat AYDEMİR, Av. Z. Gülderen Kavak YILDIRIM katıldılar.

Avukatların meslekî gelişimine ve ürettikleri hukuk hizmetinin kalitesine katkı sağlayacağına inandığımız bu proje aracılığıyla meslektaşlarımız arasında kurduğumuz bu iletişim ve dayanışma ağından dolayı Kalite Koordinasyon Kurulu olarak mutluyuz.

 

YAZDIR
Yükleniyor...