HABERLER
  • Son Güncelleme : 21.02.2022 16:18
  • Haber Giriş : 21.02.2022 14:02
  • Etkinlik : 21.02.2022

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu 2022 yılı 2. Toplantısını Gerçekleştirdi

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu’nun 2022 yılı 2. Toplantısı, “Kanunların Ruhu Üzerine ve Siyasetin Sosyolojisi” başlığı altında gerçekleştirildi.  

Avukat İbrahim Aycan, açılışta yaptığı konuşmada, komisyona gösterilen yoğun ilgiye teşekkür etti ve 3 haftada bir yapılan toplantılardan farklı olarak komisyonun perde gerisinde devam ettirdiği diğer kapsamlı çalışmalar hakkında yeni bilgiler verdi. Aycan, üzerinde çalıştıkları “Felsefenin Hukukçulara ve Topluma Çağrısı” ile “Yargı Sisteminin Sorunları ve Çözüm Yolları” başlığı altındaki kapsamlı çalışmalara tüm meslektaşların katkısını talep etti. Pandeminin etkisi ile azalan yüz yüze etkinliklerden doğan boşluğu yazılı çalışmalarla doldurmanın önemine özer vurgu yapdı. Ayrıca, Avukat Onur İste tarafından Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi alanında yapılacak rutin canlı yayınlara, bahar aylarında başlanacak açık hava felsefe etkinliklerine ve Eylül ayında İstanbul Barosu ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan HFSA Sempozyumuna yoğun bir katılım için çağrıda bulundu. 

Toplantıya, Komisyonun önceki dönem başkanlarından Bedia Muazzez Çörtelek ve Sahir Bafra ile Hukuk Defterleri Dergisi yayın kurulu üyesi Selin Aksoy’un yanı sıra, avukatlar Kadir Tanriverdi, Muhammed Enes Hanedar, Berrin Özeş, Gizem Konak, Ali Yıldız, Arif Hikmet Bildik, Asli Tanta, Aybars Karakirik, Aykan Uzunhan, Aylin Akinci, Baran Can Kaya, Mustafa Uzunoğlu Nedret Kahyaoğlu, Melis Vakkas, Hanefi Kalkan, İsrafil Yeğin, İrem Sayın, Damla Nur Erbil, Serhat Arslan, Yetkin Bodur, Ahmet Nihat Babacan, Furkan Alim Göller, Ramazan Emre Özel, Ayşe Kır, Deha Akmugan, Mert Öztürk Kardelen Peçenek H. Zafer Doğu, Fuat Aydın, M. Furkan Talu, Melis Vakkas ve Nergis Vakkas katıldılar. 

Toplantıda, Avukat Özge Fındık, ünlü aydınlanma düşünürü ve hukukçu Montesquieu’nun hukuk felsefesi alanında açtığı çığır üzerinden bir sunum gerçekleştirdi. Kanunların Ruhu ve Siyasetin Sosyolojisi başlığı altındaki tartışmalar beyin fırtınasına dönüştü. (Sayın Fındık’ın sunumu ve yapılan tartışmalar Toplantı Raporu şeklinde Baro Web sitesinden yayınlanacaktır)

Özge Fındık tarafından yapılan sunum ve tartışmaların akabinde katılımcıların getirdikleri kitaplar çekiliş yapılmak suretiyle diğer katılımcılara hediye edildi. Kitap hediyeleşme seremonisinin gelecek toplantılarda da yapılmasına ve ayrıca kitaplar hakkında özet bilgilerin katılımcılarla paylaşılmasına karar verildi. Ardından serbest felsefe sohbetine geçildi.   

3 Mart 2022 Perşembe günü aynı yer ve saatte yapılacak yeni toplantının Kanunların Ruhu Üzerine devam etmesinde ve tartışmanın derinleştirilmesinde karar kılındı.

YAZDIR
Yükleniyor...