HABERLER
  • Son Güncelleme : 02.02.2022 10:50
  • Haber Giriş : 28.01.2022 13:24
  • Etkinlik : 20.01.2022

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu Yeni Dönem Çalışmalarına Başladı

İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu’nun 2022 yıl yeni dönem birinci buluşması Tanışma Toplantısı şeklinde 20 Ocak Perşembe günü İstanbul Barosu Merkez Binasında gerçekleştirildi.

Toplantıya, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Naime Elif Görgülü ve Av. Burcu Aslan, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonu önceki başkanı Av. Devrim Yazır Yıldırım, önceki başkan Yardımcısı Av. Onur İste, önceki dönem ve yeni dönem genel sekreteri Av.Sahir Bafra, yeni dönem başkan yardımcısı Av. Özge Fındık ile komisyonun üyesi avukatlar ve akademik dünyadan isimler katıldı.

Toplantı, yeni dönem komisyon başkanı Av. İbrahim Aycan’ın açış konuşması ile başladı. Aycan, yeni dönem yönetimin planlanan çalışmalarını anlattı ve Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi alanında yapılacak faaliyetlerin önemine vurgu yaparak hukuk alanında yaşanan sorunların temelinin hukuk felsefesinin hak ettiği değeri görmemesinden ve yargı sistemine felsefi açıdan derinlikli bir yaklaşımın sergilenmemesinden kaynaklandığını belirtti. Hukuk felsefesi ve sosyolojisinin oluşturacağı hukuk bilincinin yaygınlaşmaması ve temel normların toplumsal belleğe yerleşmemesi halinde uygulamadaki sorunların günbegün artacağını ve bu alanda öncelikli olarak avukatlara büyük görev düştüğünü anlattı. Aycan, yeni dönemde avukatların komisyonda daha yoğun bir şekilde yer almaları ve katkılarını artırmaları için çağrıda bulundu.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonuna verdiği önemi dile getirerek komisyonun çalışmalarını yakından takip edeceğini, baro yönetimi olarak her türlü fikre ve öneriye açık olduklarını, umut veren bu toplantının verimli bir dönemin habercisi olduğunu vurguladı.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez Yılmaz, uzun yıllardır Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonunun koordinatörlüğü görevini üstlendiğini ve tanışma toplantısındaki katılımdan ve dinamik ortamdan heyecan duyduğunu açıklayarak bu durumun başarılı bir dönem olunacağının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Toplantıda bir önceki yönetim kurulu ve komisyon üyeleri tarafından, yapılan çalışmalar hakkında yeni üyelere bilgi verildi. Başkan Av. Devrim Yazır Yıldırım geçen dönemin çalışmalarını özetledi ve Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonunun adalet ve yargı sisteminin iyileştirilmesine sunacağı katkıları ve önemi vurguladı.

Av. Onur İste, pandemiye rağmen yapılan çalışmaların komisyonu diri tuttuğunu ifade etti.

Av. Sahir Bafra Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Komisyonunun yaklaşık 13 yıllık çalışmalardan, hukuk felsefesi ve sosyolojisinin pozitif hukukun gelişimi üzerindeki öneminden ve bugüne kadar komisyonun baroya yaptığı katkılardan örnekler vererek yoğun tempolu yeni bir dönem geçirilmesine ilişkin temennilerde bulundu.

Tüm katılımcılar sırayla söz aldı ve yeni dönemde yapılması gereken çalışmalara ilişkin fikirlerini açıklayarak, beklentilerini ve yapmak istedikleri çalışmaları dile getirdiler, önerilerde bulundular. Katılımcılar özellikle Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi konusunda tüm avukatların katkısının mutlaka alınması gerektiğini ifade ettiler. Üyeler, komisyonun daha işlevsel olabilmesi ve süreklilik arz eden çalışmalar ortaya koyabilmesi için daha organize bir çalışma yapılmasını ve avukatların katılımının artırılması için panel, sunum, toplantı ve organizasyon sayılarının artırılmasını istediler. Hep birlikte daha yoğun bir çalışma dönemi geçirilmesinde karar kılındı.

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisinin Hukuk Fakültelerinde seçimlik ders niteliğinde olmaması ve zorunlu olarak okutulması gerektiği hususunda ortak kanaatler vurgulandı. Adalet ve yargı sisteminin iyileştirilmesi için Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisinin öncü rol oynadığı, teknisyen hukukçuluğun adaleti sağlayamayacağı, avukatların hukuk nosyonuna ve mantığına uygun bir perspektifte hareket etmesi için çalışmalar yapılmasında katılımcıların mutabık olduğu görüldü.

Yapılan konuşmaların ardından kokteyle geçildi ve saatlerce devam eden felsefe sohbetinin ardından, komisyonun rutin toplantılarının 3 haftada bir yapılmasına ve her toplantının belli bir bağlama oturtulmasına, komisyonun bu dönemki ikinci toplantısının 10 Şubat 2022 tarihinde yapılmasına karar verildi.

YAZDIR
Yükleniyor...