HABERLER
  • Son Güncelleme : 19.01.2022 14:11
  • Haber Giriş : 13.01.2022 16:10
  • Etkinlik : 12.01.2022

Katledilen Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız Son Yolculuğuna Uğurlandı

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bir restoranda eski nişanlısı tarafından katledilen meslektaşımız Avukat Dilara Yıldız için İstanbul Barosu önünde bir tören düzenlendi.

Törene Dilara Yıldız'ın annesi, kardeşi ve yakınları, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu,  Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu, Genel Sekreter Av. Cengiz Yaka, Sayman üye Av. Muazzez Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Lütfi Topraç, Av. N.Elif Görgülü, Av. Ali Gürbüz, Av. Selahattin Meriç, Av.Sinan Naipoğlu, Av. Burcu Aslan, KHM Başkanı Av. Şükran Eroğlu, TBB Başkan Yardımcısı ile Ankara, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, İzmir Baroları Yönetim kurulu üyeleri, temsilcileri ve çok sayıda meslektaşımız katıldı.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu konuşmasında: Bu cinayet şimdiye kadar yaşananlardan çok farklı. Bu bize, dünyaya bir şeyler anlatması gereken bir kadın cinayeti. Bizler bu ülkenin bütün avukatları olarak bir kurşun yedik. Meslektaşımız Dilara Yıldız’ın öldürülmesi her kesimden kadının şiddete ve cinayete ne kadar korumasız olduğunu bir kez daha gösterdi. Ateş düştüğü yeri yakar derler, ateş bu defa İstanbul Barosuna düştü. Ailesine, meslektaşlarımıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Bu davanın takipçisi olacağız..”dedi.

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısıİstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, meslektaşımızın katledilmesinin devletin kadınları koruyamadığının göstergesi olduğunu söyledi ve “Yaşamından endişe duyduğunu bildirmesine, koruma kararı aldırmasına, polise haber verilmesine rağmen öldürülen bir kadın! Yaşananlar elbette o restorana giden polis memurlarının suçu değil! Ancak yıllardır, kolluk kuvvetlerinin bu tarz olaylarda nasıl davranılması gerektiği ile alakalı eğitim alması gerektiğini söylüyoruz. O polisler üniformalı değil sivil kıyafetli olsaydı, hemen 10 adım ötesindeki karakol’a haber verilip zamanında iletişim kurulabilseydi Dilara belki şimdi yaşıyordu” diyerek her olayın niteliğine uygun davranmak gerektiği hatırlatmasını yaptı. Avukat Moroğlu “..kadın cinayetleri nasıl durdurulacak? Kadın-erkek eşitliğine inanmak’ ve yaşama geçirmek gerekir. Kadın ile erkeğin eşit olmadığını düşünen bir zihniyette şiddetin katlanarak arttığını, yasaların tam anlamı ile uygulanmadığını, tek imza ile İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım atılmasının, cezasızlık kültürünü tetikleyerek bu cinayetlere yol açtığını bir kez daha görmüş olduk. Bir çağrımız var, kadının sadece ailenin bir üyesi olarak görülmediği, birey olarak görüldüğü Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmasını istiyoruz. ‘Yasaları uygulayın! Kazanılmış haklarımıza dokunmayın!’ diyoruz.”dedi.

TBB Başkan yardımcısı ve Baroların temsilcilerinin yaptığı konuşmaların ardından Av. Dilara Yıldız’ın cenazesi memleketi Samsun Bafra’ya uğurlandı.

YAZDIR
Yükleniyor...