HABERLER
  • Son Güncelleme : 26.04.2020 19:12
  • Haber Giriş : 24.04.2020 14:53
  • Etkinlik : 23.04.2020

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezinin 23 Nisan 2020 tarihli Basın Açıklaması

                 PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUK HAKLARINI KORUMA MEKANİZMALARINA  ERİŞİMDE YAŞANAN SORUNLAR
 
Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020’de koronavirüsü (Covid – 19) pandemi ilan etmiştir. Virüsün yayılmasını engellemek için ülkemizde çeşitli önlemler alınmış, bazı kamu kurumlarının çalışma şekli değiştirilmiştir. Değişikliklerin meşru bir amaca hizmet ettiği söylenebilir fakat bu değişiklikler çocuk haklarının korunmasıyla ilgili mekanizmalara erişimde sorunlara yol açmaktadır. İstanbul Barosu CMK Servisinin avukat görevlendirilmesine ilişkin istatistiklerindeki çarpıcı değişim bu savı destekler niteliktedir.
 
Pandemi ilanından günümüze kadar İstanbul Barosu tarafından çocuk haklarını ilgilendiren vakalar için yapılan avukat görevlendirmelerinde ciddi bir değişim gözlemlenmiştir. 10 Mart20 Nisan 2020 arasında (son 41 günde) çocuğun cinsel istismarı suçu mağduru 178 çocuğa karakol aşamasında avukat görevlendirilmesi yapılmıştır. Bu rakam pandemi nedeniyle devlet kurumlarının çalışma şekli değiştirilmeden önceki dönemle kıyaslandığında oldukça düşüktür. Örneğin, 1 Şubat-10 Mart 2020 arasında (pandemi ilan edilmeden önceki 38 günde) cinsel istismar mağduru 464 çocuk için avukat görevlendirmesi yapılmıştır. Bunun yanı sıra 10 Mart – 20 Nisan tarih aralığında aynı suç hakkında 2019’da 508, 2018’de ise 375 mağdur çocuk için avukat görevlendirilmesi yapılmıştır. Aşağıdaki tablo durumu özetlemektedir.

 

 

Gerek önceki dönem gerekse de yıllar arası yapılan karşılaştırmalar mağdur çocuk sayısındaki azalmanın arkasında yatan sebeplerin dikkatle incelenmesi gerektiğine dair bir ikazdır. Mağdur çocuk sayısında görülen ciddi azalmanın başlıca nedeninin koruyucu mekanizmalara erişim konusunda yaşanan sıkıntılar olduğu düşünülmektedir.  
 
Pandemi sürecinde çocuklar ev içinde de mağduriyet yaşamaktadır. 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı ilan edildikten, 4 Nisan 2020 tarihinden, 20 Nisan 2020’ye kadar İstanbul Barosu tarafından cinsel istismar suçu mağduru 22 çocuğa ve kasten yaralama suçu mağduru 27 çocuğa karakol aşamasında avukat görevlendirmesi yapılmıştır.  
 
7242 sayılı Kanun ile yapılan infaz düzenlemesi sonucu yeterli önlem alınmadan gerçekleşen tahliyelerin sorunlara yol açmaya başladığı ve 20 yaş altı çocuklar için sokağa çıkma yasağının sürdüğü pandemi döneminde, çocuk haklarının korunması için başvuru mekanizmalarının düzgün işletilmesi hayatidir. Bu süreç içerisinde çocuk haklarının etkin korunması için acilen ek önlemler alınmalıdır.                         

İSTANBUL BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ  

 

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’mizden ilk mesajI görmek için tıklayınız.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’mizden ikinci mesajI görmek için tıklayınız.
 

YAZDIR
Yükleniyor...