HABERLER
  • Son Güncelleme : 12.10.2023 20:28
  • Haber Giriş : 06.02.2020 12:54
  • Etkinlik : 05.02.2020

Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Başvuruları Başladı

Pasaport Kanunu uyarınca; 15 yıl ve üstünde meslek kıdemi olan avukatlar hususi damgalı pasaport alma hakkına sahip kılınmıştır.

İligli Yönetmelik 17 Ocak 2020 gün ve 31011 sayı ile  Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Nüfus Müdürlükleri tarafından avukatlık mesleğinde kıdemi on beş yıl ve üzeri meslektaşlarımız için başvurular alınmaya başlamıştır.

Avukatın eşi ile çocuğu da (mevzuattaki şartları taşımaları halinde) hususi damgalı pasaport alma hakkına sahiptir. (Pasaport Kanunu 14/a maddesi 5. ve 6. fıkraları  https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.5682.pdf).

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, başvuru hakkına sahip avukatlar için özel bir talep formu hazırlamıştır.

Aşağıda bulunan talep formu bilgisayar ortamında doldurulduktan sonra, yesilpasaport@istanbulbarosu.org.tr mail adresine word belgesi olarak gönderilmesi gerekmektedir. Formun üzerinde el ile doldurma veya düzeltme kabul edilmemektedir. Bu nedenle gönderi aşamasında formun imzalanmasına gerek bulunmamaktadır.

Kıdem ve mesleğe başlama tarihi kontrol edilip, gerekli düzenleme yapıldıktan sonra,  hazırlanan ıslak imzalı belgeniz 4 iş günü sonrası Baro Merkez’den teslim alınabilir.

Formun üzerinde el ile doldurma veya düzeltme kabul edilmemektedir.

Başvuru formunda eş ve çocuk bilgilerinin de yazılı olması durumunda, forma ek olarak vukuatlı nüfus kayıt örneği de eklenmesi gerekmektedir.

Başvuru Formu için tıklayınız.

Form üzerinde bulunan mesleki kıdem bilginizi İstanbul Barosu Online İşlemler Sitesi Baronete giriş yaparak öğrenebilirsiniz.


Not : Mesleki kıdem süreniz yemin tarihiniz üzerinden hesaplanmıştır. Kesin kıdem süreniz dosyanızda yapılacak ayrıntılı inceleme sonucu belirlenecektir.

Baronet'e giriş için tıklayınız...

YAZDIR
Yükleniyor...