HABERLER
  • Son Güncelleme : 02.07.2019 17:15
  • Haber Giriş : 22.06.2019 15:07
  • Etkinlik : 21.06.2019

Tarihe Not Düşülen Adalet Nöbeti

Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini hukuka ve akla aykırı bir kararla 06 Mayısta iptal etmesi üzerine İstanbul Barosu Başkanlığının ev sahipliğinde ve öncülüğünde 07 Mayıs 2019 Salı günü bir sosyal medyada ve WEB sayfamızda canlı olarak yayınla deklarasyonla ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ tutulacağı duyuruldu.  8 Mayıs 2019 Çarşamba günü İstanbul Barosu önünde sadece avukatlarla başlayan Demokrasi İçin Dayanışma nöbeti kartopu misali değişik toplum kesimlerini, meslek örgütlerini, sanatçıları harekete geçirdi. Nöbet gün geçtikçe büyüdü, gelişti ve etkinleşti. 

22 Haziran 2019 Cuma günü saat 12.00’da İstanbul Adalet Sarayında 16 baro başkanı ve avukatların katılımıyla muhteşem bir adalet nöbeti tutuldu.

Nöbetin ev sahibi İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, nöbeti şu sözlerle özetledi. 

Her yerde adalet aramaya devam edeceğiz. YSK’nın verdiği karar çerçevesinde 23 Haziran bizim için önemli bir kilometre taşı oldu. 6 Mayısta demokrasiyi elimizden almaya kalkıştılar. Savunmanın temsilcileri olarak demokrasimiz onlara vermeyeceğimizi göstermemiz gerekiyor. Bunun için büyük bir dayanışma içersindeyiz. Bu dayanışma içinde olan baro başkanlarımızla 24 Haziranda demokrasiye ilişkin bir başka çalışmayı daha yapacağız.

YSK’nın 6 Mayıs kararı bize demokrasinin hukuka ihtiyacı olduğunu gösterdi. Bu ihtiyacı gidermek için sandık başlarında olacağız. Baroların seçin güvenliğine ilişkin yapacağı hizmetler tarihisel bir önem taşıyor. Bu tarihsel önem demokrasi tarihimize de çok ciddi bir katkı olarak yazılacaktır. Demokrasi bizim için her şey. Demokrasi olmazsa ne hukuku, ne adaleti sağlayamayacağımızı biliyoruz.

Buralara kadar gelerek mücadelemize destek veren baro başkanlarımız da sizlere hitap edecekler, şimdi söz konuk baro başkanlarımızda”.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu’nun açılış konuşmasından sonra sırasıyla konuk baro başkanları söz alarak konuştular.

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük,

Amasya Barosu Başkanı Av. Ahmet Melik Derindere,

Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan,

Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal,

Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt,

Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol Kayabay,

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun,

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın,

Gaziantep Barosu Başkanı Av. Av. Bektaş Şarklı,

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez,

Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Fatma Demircioğlu,

Şanlıurfa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Necati Taş,

Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat Tekneci,

Van Barosu Başkanı Av. Zülküf Uçar,

Yalova Barosu Başkanı Av. Fedai Doğruyol,

İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel,

Av. Evren İşler.

YAZDIR
Yükleniyor...