Giriş Tipini boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı Adını boş bıraktınız!

Şifrenizi boş bıraktınız!

Kapat

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı adını boş bıraktınız!

Kapat

Şifremi Unuttum işlemi tamamlandığında kayıtlı cep telefonu numaranıza Kullanıcı Adı ve Şifreniz gönderilir

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kapat
HABERLER
  • Son Güncelleme : 05.02.2018 09:56
  • Haber Giriş : 06.02.2018 19:35
  • Etkinlik : 27.01.2018

Av. Müşür Kaya Canpolat’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ Verildi

İstanbul Barosu Üyesi Av. Müşür Kaya Canpolat’a 27 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17.00’da İstanbul Barosu Konferans Salonunda düzenlenen törenle ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi.

Sunumunu Av. Yasemin Arpa’nın yaptığı gecede Müşür Kaya Canpolat’ın yaşamından çeşitli kesimleri içeren video gösterisi yapıldı, Mimar Sinan Kontrabas Quarted bir sunum gerçekleştirdi, Tiyatro Sanatçısı Orhan Alkaya da Canpolatın şiirlerinden örnekler sundu.

Gecenin açılış konuşmasını İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu yaptı. Durakoğlu, adalete adanmış 60 yılın öyküsünün anlatılacağı bu günde Müşür Kaya Canpolat’ın İstanbul Barosu için çok önemli bir değeri ifade ettiğini söyledi.

Durakoğlu, “Geri dönüp İstanbul Barosunun tarihine baktığımızda siyah-beyaz fotoğrafların çok büyük bir bölümünde O’nu görüyoruz. O fotoğraflar renklendiği zaman da aynı inanç ve dik duruşla yine onu görüyoruz” dedi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, bu sözlerinin ardından “Hayatı Kazanan Avukat: Müşür Kaya Canpolat” kitabına yazdığı yazısını okudu.

“Hiç yaşını sormadım Av. Müşür Kaya Canpolat’ın... Hiç de merak etmedim. Ben yeni başlamıştım mesleğe, O Adliyede adalet arıyordu, sonuna geldiğimi hissediyorum mesleğin, O yine aynı uğraşta...

Ben hep yaşdaşım hissettim Av. Müşür Kaya Canpolat’ı... Utandım bazen hatta gençliğim O’na bulaşmış diye... Ben yaşlandım, gençleşti Canpolat...

Sola dair öykülerin meslekteki başkahramanıydı O... Biz öyle bildik. Darbe dönemlerinin duruşmalarında bir bilinçli direnişin simgesi. Öyle anlatıldı hep... Emek mücadelesinde, DİSK’e hep ekmek taşımış… Öyküleşmişti yaşamı...

Biz de o öykülerde öğrendik mesleği, tutunmayı yaşama... Bizim öykülerimiz olsun istedik sola dair... Eylem adamından, adamlığı öğrendik, eylemi de… Hiç kuyunun derinliğini anlatmadı bize, hep ipimizin kısa olabileceğini düşündürdü. Kriz zamanlarının sakin ve kararlı adamından, kararlı sükûnetler öğrendik. Hiç çıkmadı akıl çizgisinden…

Sadece hukuk adamı değil, edebiyat dünyasının içinde olmasından mıdır bilinmez, anlatımındaki güzellik etkisini, her yaşında zirveye ulaştırdı…  Ben hep bir şeyler kaparım diye dinledim üstadımı... Herkesin bildiğini hep farklı anlattı O... Ama hep güzel anlattı edebi kişiliğiyle… Avukatlığın aslında hukuk dünyası dışında, ayrı bir dünyayı gereksindirdiğini, iki dünyanın gailesinin öyle aşılabileceğini öğretti.

“Şiiri, avukatlığın elinden kurtaran adamdır” kendi deyimiyle... Mesleğine tutkunluğu kadar tutkun olduğu şiir, dilekçelerinden kurtardıkları değil de dilekçelerinin mantığıdır bazen... Edebiyattan beslendiğinin ayırdına varmak için on dakikalık bir konuşma yeter Onunla... Söyleyecek çok şeyi olan 1968 kuşağının bir türlü dışa vuramadığı düşüncelerinin, siyaset yoluyla olamasa da edebiyat yoluyla kafesten çıkarılması gibidir şiir... Yayınlandığı mecralar size, “arada bir de şiir deneyen adamı” değil, direkt “şairi” tanıştırır.

Sıkışırsanız, oturun yanı başına... Kalktığınızda farklı oluyor”.

Durakoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sevgili Müşür Kaya Canpolat, bugün size ödül vermeyeceğiz, çünkü siz İstanbul Barosu için çok büyük bir ödülsünüz”.

Türkiye Barlar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da konuşmasına üstadım, hocam, kutup yıldızım hitabıyla başladı.  

Feyzioğlu, “Öğrencilerim, ya da stajyer avukatlar bana nasıl avukat oluruz, nasıl hukukçu oluruz diye sorduklarında, hukuk dışında okuyarak, ya da âşık olarak hukukçu olabilirsiniz derim. Şiire, kitaba, çiçeğe, doğaya âşık olun, tiyatroya âşık olun, ama âşık olun derim. Aşk olmadan hukukçu olamazsınız. Müşür Kaya Canpolat bunu bana öğreten insandır” dedi.

Feyzioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emek safında mücadeleye adanmış bir ömür Müşür Kaya Canpolat. Çukur’un edebiyat zirvelerinden biri. Toros’ların özgür havasından, Çukurova’nın bereketli toprağından, Pir sultan’ın, Yunus’un şiir pınarından beslenen soylu mu soylu bir şair Müşür Kaya Canpolat. İşçi sınıfının, yaşamıyla da bir parçası olduğunu kanıtlayan işçi dostu, emekçi dostu, seçkin bir hukukçu. Örgütlü mücadelenin anlamını bilen, bunu öğretmek için çırpınan bir büyük hukukçu ve bir büyük öğretmen. Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye ülküsünün hukuk teorisyeni ve pratisyeni. Meslek ustam. İstanbul Barosu’nun abide başkanlarından, çağdaş hukuk hareketinin kurucularından Orhan Adli Apaydın’ın mücadele arkadaşı. Faşizan baskılara, darbelere, cuntalara karşı gerçekten Türk aydını olmak ne demektir, bunu ispatlayan hukukçu. Dar günlerin, zor anların insanı. Hepimizin Müşür ağabeyi, Türkiye Barolar Birliği’nin de baş danışmanı. Zalimlerin amansız hasmı, maznunların da can dostu.Konuşmamı Müşür Ağabeyin en beğendiğim bir şiiriyle noktalayacağım”.

BAYRAĞIM

Bayrağım al bayrağım

Düğünde süs bayrağım

Ağlama gül bayrağım

Barışta ses bayrağım

Yurdum seninle özgür

Savaşta zaferin kız kardeşi

Dilim seninle dil bayrağım

Ölümde yas bayrağım

 

Açılış konuşmalarının tamamlanmasından sonra Müşür Kaya Canpolat sahneye davet edildi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Canpolat’a, ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü verdiler.

 

Müşür Kaya Canpolat’ın teşekkür konuşmasından sonra arkadaşları, meslektaşları ve Torunu Hazal Kantman Canpolat’la ilgili anılarını dile getirdiler.

 

Konferans salonundaki törenin tamamlanmasından sonra çatı katında kokteyl verildi. Bu arada Canpolat “Hayatı Kazanan Adam: Müşür Kaya Canpolat” kitabını imzaladı.

 

Kitapta, Müşür Kaya Canpolat’ın özgeçmişi, onunla yapılan bir söyleşi, dostlarının Müşür Kaya Canpolat için yazdıkları, hakkında yazılanlardan seçkiler, arkadaşlarının ardından yazdıkları, düşün ve sanat yazılarından örnekler, Canpolat için yazılmış şiirler, ailesi hakkında bilgi, şiirlerinden örnekler ve fotoğrafları yer alıyor.

YAZDIR
Yükleniyor...