HABERLER
  • Son Güncelleme : 10.06.2016 14:55
  • Haber Giriş : 09.06.2016 15:16
  • Etkinlik : 03.06.2016

Taşıma Hukukunda Ve Taşıma Sigortlarında Kusur Kavramı

İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ve İstanbul Barosu Sigorta Hukuku Komisyonunca ortaklaşa düzenlenen ‘Taşıma Hukukunda ve Taşıma Sigortalarında Kusur Kavramı’ konulu panel, 03 Haziran 2016 Cuma günü İstanbul Adalet Sarayı Seminer Salonunda yapıldı.

Panelin açılış konuşmasını Sigorta Hukuku Genel Sekreteri Av. Güler Önal ve Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Egemen Gürsel Ankaralı yaptı.

Panel iki oturum halinde gerçekleşti.

Panelin ilk oturumunu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Dr. Cengiz Apaydın yönetti. Bu oturumda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Kahraman özel hukukta kusur kavramı ve çeşitleri üzerinde durdu.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Ünan, taşıma sigortalarında kusurun etkinsini anlattı.

Panelin ikinci oturumunu Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Iur. Bülent Sözer yönetti.

Bu oturumda konuşan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Gençtürk, taşıma hukukunda pervasızca davranış kusuru Türk hukukunda bilinen kusur türleri ile mukayeseli olarak ele aldı.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Süzel genel olarak deniz hukukunda kusur kavramı hakkında bilgi verdi.

Panelin son konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Öğretim Üyesi ve LOTHED Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türkay Özdemir, Montreal Konvaksiyonuna göre taşıyıcının sorumluluğunda kusurun rolü üzerinde durdu.

Oturum sonlarında soru-cevap bölümü uygulandı. Panel sonunda katılımcılara birer Teşekkür Belgesi sunuldu.

YAZDIR
Yükleniyor...