HABERLER
  • Son Güncelleme : 09.05.2016 10:28
  • Haber Giriş : 05.05.2016 20:02
  • Etkinlik : 05.05.2016

Laiklik, Özgürlük Ve Eşitliğin Buluşma Noktasıdır

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hasan Kılıç, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Halk Tv’de yayınlanan GÜRKAN HACIR’LA ŞİMDİKİ ZAMAN programında, Laiklikle ilgili tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programa Öğretim Görevlisi Elfin Tataroğlu, Araştırmacı-Ekonomist Ertan Aksoy da katıldı.

Dünyada din savaşları yüzünden büyük acılar yaşandığını belirten Kılıç, bu savaşların bir türlü bitmediğini, günümüzde de devam ettiğini söyledi.

Ortadoğu bataklığını yaratan nedenlerin başında din ve mezhep savaşlarının geldiğini, yıllarca yaşanan büyük acıların laiklik kavramını yarattığını belirten Hasan Kılıç, Türkiye laik bir ülke olduğu için bu bataklığın dışında kaldığını bildirdi. Kılıç şunları söyledi: “Laiklik, özgürlük ve eşitliğin buluşma noktasıdır. Din ve vicdan özgürlüğünün teminatı, dinin siyasete ve ticarete alet edilmesinin önünde en büyük engeldir laiklik. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu hususu vurgulayan pek çok kararı var. Laiklik ilkesi anayasal bir güvenceye sahiptir. Bu nedenle dini siyasete ve ticarete alet edenlerle, gerici ve yobazlarla sonuna kadar mücadele etmek gerekir”.

YAZDIR
Yükleniyor...