HABERLER
  • Son Güncelleme : 12.01.2016 14:43
  • Haber Giriş : 11.01.2016 13:59
  • Etkinlik : 09.01.2016

Çocuk İstismarı Konusunda Karşımızda Çok Ağır Bir Tablo Var

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi, Çocuk ve Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, 9 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 18.00’da CNNTÜRK Televizyonunda yayınlanan ANA HABER BÜLTENİNDE, Rize’de Kızılay Şube Başkanının iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanması olayını değerlendirdi.

Söz konusun kişinin geçmişte de bazı cinsel istismar ve taciz suçlarını işlediği, nüfuzunu kullanarak dosyaların işleme konulmasını engellediği duyumlarının da bulunduğunu belirten Tuskan, koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan bir kişinin bu suçları işlemesinin cezayı ağırlaştırıcı bir sebep olduğunu, eski dosyaları işleme koymayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunulması gerektiğini bildirdi.

Çocuk istismarı konusunda çok ağır bir tablo bulunduğunu kaydeden Aydeniz Alisbah Tuskan, şunları söyledi: “Genellikle kız çocuklarının cinsel istismarı konuşuluyor. Örnekten de anlaşılıyor ki erkek çocuklar hakkında da cinsel istismar ve taciz söz konusu. Bu nedenle kamu kurumları konuyla ilgili çok ciddi tedbirler almalı ve adli mekanizmanın da çabuk karar vermesi sağlanmalı. Çocuğu mağdur etmemek, çocuğu koruma altına almak gerekiyor. Koruma ve gözetme amacıyla kurumlara yerleştirilen çocukları örnekte olduğu gibi istismar edenler hakkında da gerekli cezanın verilmesi kaçınılmazdır.”

CNNTURK090120161815AA from İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI on Vimeo.

YAZDIR
Yükleniyor...