Giriş Tipini boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı Adını boş bıraktınız!

Şifrenizi boş bıraktınız!

Kapat

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı adını boş bıraktınız!

Kapat

Şifremi Unuttum işlemi tamamlandığında kayıtlı cep telefonu numaranıza Kullanıcı Adı ve Şifreniz gönderilir

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kapat
HABERLER
  • Son Güncelleme : 24.04.2017 16:08
  • Haber Giriş : 21.04.2017 14:56
  • Etkinlik : 23.04.2017

Çocuklar Bayram Kutlasın

Atatürk tarafından tüm çocuklara armağan edilen 23 nisan, Dünyada ve Türkiye'de çocuk hak ihlalleri ortadan kalkmadıkça gerçek bir bayram olamayacaktır.

Bugün 23 Nisan anlamından uzaklaşarak çocukların kayıplarına dikkat çektiğimiz bir gün haline gelmiştir. Yaşanan ihmal ve istismar olayları, eğitim ve çocuk adalet sistemindeki çarpıklıklar, işçi çocuklar, mülteci ve göç mağduru çocuklar, çocuk hapishaneleri, çocuk evlilikleri, adaletsiz gelir dağılımı, tutuklu ve hükümlü çocuklar, çatışma bölgesindeki çocukların hak ihlalleri, risk altındaki çocuklar, korunmasız, ailesi çocuğun gelişimine destek olamayan, devlet eliyle bakılamayan çocuklar, bugün de eksik ve hatalı politikalar sebebiyle varlığını sürdürmektedir.

Çocuğun üstün yararı, çocuğun önceliği ayrımsız tüm çocuklar için gerçekleşmediği sürece de çocuklar gözyaşı dökmeye devam edecektir.

Bugün gene Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişlerinin ortaya çıkardığı, kapalı kapılar ardındaki çocuk gözyaşları haber merkezlerinden önümüze düştü. Üzüldük, hayıflandık, münferit bir olay olarak gereği yapıldı! Ta ki bir sonraki olay ortaya çıkıncaya kadar...

Oysa Devlet sorumluluğu bir sonraki çocuk istismarına yol açacak koşulların ortadan kaldırılmasını, etkin ve çözüm odaklı çalışma yapılmasını, pozitif bilimler esas alınarak evrensel değerlere sahip, bilimsel, merkezinde çocuğun haklarının bulunduğu sistemin oluşturulmasını gerektirmektedir.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak geçen yıl olduğu gibi "bu sene de hapishanelerde çocuklarla olacağız. Ülkemizdeki onlarca tutuklu ve hükümlü çocuğa ithafen duvarlarını bir günlüğüne de olsa rengarenk boyamak için..."

Bayram günlerinin gerçekten bayram havasında kütlanıncaya kadar sorunlara dikkat çekmek, çözümleri gündemleştirmek işlevini yerine getirdiği açıktır. Ancak mevzu çocuk olunca "hemen" harekete geçilmeli diyerek biz, aydınlık yarınlarımız çocukların, ayrımsız, yaşama gelişme korunma haklarının gerçekleşmesini sağlanıncaya kadar mücadele edeceğimizi belirtiyor, tüm çocukların güldüğü gerçek bayramlar diliyoruz...

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi

YAZDIR
Yükleniyor...